Widal.plŚwiatZagrożenie erupcją wulkanu! Ewakuacja trwa!

Zagrożenie erupcją wulkanu! Ewakuacja trwa!

Wulkan La Soufriere na wyspie St. Vincent pokazuje sygnały aktywności. Nastąpiło zagrożenie erupcją i dlatego władze zarządziły obowiązkową ewakuację mieszkających w pobliżu osób. Jak wiadomo 16 tysięcy osób ma opuścić czerwoną strefę i udać się między innymi na wycieczkowce, które przewiozą ich na inne wyspy.

Associated Press Erouscilla Joseph, dyrektor ośrodka badań sejsmicznych na Uniwersytecie Indii Zachodnich (West Indies University) poinformował media, że część osób znajdzie schronienie na wyspie St. Vicent, której łączna powierzchnia wynosi 345 km kwadratowych.

Pomoc tylko dla zaszczepionych osób

Premier rządu St. Vincent i Grenadyn Ralph Gonsalves w czwartek poinformował, że wstęp na pokłady wycieczkowców oraz do zagranicznych ośrodków pomocy będą miały osoby, które zostały zaszczepione przeciw koronawirusowi.

Jak wiadomo, do dyspozycji ewakuowanych oddano dwa królewskie statki wycieczkowe, które przybędą do portu w Kingstown w piątek. Mimo to, mieszkańcy zagrożonych terenów, gdzie obowiązuje najwyższy, czerwony stopień zagrożenia alarmowego będą przewożeni na wyspy należące do innych państw Karaibów: Santa Lucię, Grenadę, Barbados i Antiguę.

Według premiera, ewakuacja nie przebiega perfekcyjnie ale zrobi wszystko aby każdy mieszkaniec wyspy otrzymał odpowiednią pomoc. Obywatele, którzy nie posiadają paszportów będą przyjmowani do ośrodków w innych krajach na podstawie dowodów. Premier zachęcał też osoby, które zamierzają przeczekać trudny czas w schroniskach na terenie wyspy St. Vincent, by również poddawali się szczepieniom przeciwko Covid-19.

„Nie wszystko idzie perfekcyjnie, ale, jeśli wszyscy będziemy ze sobą współpracować, to mamy szansę wyjść z tego silniejsi niż kiedykolwiek.”

Wzmożona aktywność wulkanu

W czwartek nad ranem odnotowano wzmożoną aktywność sejsmiczną wulkanu La Soufriere. Według prognoz ekspertów do erupcji może dojść w nocy z czwartku na piątek, lub w ciągu kilku najbliższych dni.

Obserwacją wulkanu od grudnia zajmuje się grupa wyszkolonych sejsmologów, która rejestruje parametry oraz aktywność tego wulkanu.

Na koniec, wiadomo ,że wulkan wybuchł po raz ostatni w 1976. Wcześniejsze, udokumentowane erupcje miały miejsce w 1718, 1812 i w 1902 r. Ta ostatnia pociągnęła za sobą śmierć 1608 osób. 

Zobacz także na Widal.pl

Koronawirus w Polsce: prawie 30 tysięcy zarażeń, prawie 800 zmarłych!

Dzisiejszy raport z 9 kwietnia odnośnie koronawirusa w Polsce jest optymistyczny pod względem ilości zakażeń i ofiar śmiertelnych. Łączny bilans dnia wynosi 28 487 nowych przypadków. Zmarło 768 osób.

Szpitale walczą z III falą koronawirusa. Czy to już szczyt kolejnego napływu chorych?

Szpitale walczą z III falą koronawirusa ponieważ sytuacja w kraju w dalszym ciągu jest bardzo trudna a wysyp poświąteczny jeszcze przed nami. Dzisiejsze dane także nie napawają pozytywnie. Jak przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, sytuacja jest poważna i przyrost zachorowań oraz zgonów jest duży.

Ochrona Jarosława Kaczyńskiego kosztuje krocie! Wyszło na jaw ile PiS wydaje na ochroną Prezesa

Jak się okazało, kwota, która została wydana na ochronę prezesa robi ogromne wrażenie. W ubiegłym roku na ten cel zostało wydane z pieniędzy podatników ponad półtora miliona złotych.