Widal.plSpołeczeństwoWyciek z matury. Czy wyniki matury z polskiego będą unieważnione?

Wyciek z matury. Czy wyniki matury z polskiego będą unieważnione?

Wyciek z matury – takie podejrzenia padły w dniu wczorajszym wobec maturzystów z Podlasia. Problem polega na tym, że na kilka godzin przed maturą, w sieci pojawiła się wzmożona aktywność względem “Wesela” Wyspiańskiego. To właśnie ta lektura szkolna pojawiła się na maturze 2020.

Wyciek z matury pojawił się prawdopodobnie w województwie podlaskim. To tam odnotowano wyszukiwania frazy “wesele fantastyka” i innych podobnych. Dziwnym trafem na 1,5 godziny przed maturą, kiedy kurierzy rozwozili pakiety maturalne.

Wykres jasno pokazuje, że coś nie gra

Czy wzmożona liczba zapytań w internecie poświęconych “Weselu” Stanisława Wyspiańskiego tuż przed rozpoczęciem matury może być dowodem na przeciek? Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wyjaśnił, że będzie to analizować policja.

https://twitter.com/emocjewsieci/status/1269935336701997056?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1269935336701997056&ref_url=https%3A%2F%2Ftvn24.pl%2Fpolska%2Fmatura-2020-czy-na-maturze-z-polskiego-byl-wyciek-centralna-komisja-egzaminacyjna-zawiadamia-policje-4605649

Ten wykres idealnie obrazuje wzrost zainteresowania szukaną frazą w ciągu dwóch ostatnich godzin przed egzaminem. Dyskusja była gorąca, bo przed poniedziałkowym rankiem właściwie nie wyszukiwano frazy “wesele elementy fantastyczne” . Nagłą popularność hasło zyskało około godziny 7 rano.

Wyciek z matury doprowadzi do unieważnienia egzaminu?

W tym roku temat rozprawki brzmiał: “Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów “Wesela”, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury”. Uczniowie mogli zamiast tego wybrać interpretację wiersza Anny Kamieńskiej “Daremne”.

Ministerstwo Edukacji Narodowej uspokaja, że o nieuznaniu wyników egzaminów nie ma mowy. Jeśli śledztwo wykaże jakieś nieprawidłowości to wtedy będą wyciągane konsekwencje indywidualnie.

Co jeszcze warto zobaczyć na WIDAL.pl?

Nowe 500+? Bon turystyczny nie będzie dla każdego Polaka

Początkowo bon turystyczny miał być dla każdego pracującego Polaka i wynosić 1000 zł. Okazuje się jednak, że zasady jego przyznawania będą zgoła innego.

Mieszkania będą tańsze! Czeka nas gwałtowny spadek cen nieruchomości!

To było do przewidzenia. W drugiej połowie roku 2020 mieszkania będą tańsze. I to dużo tańsze. Taką tendencję zapowiedzieli analitycy PKO Banku Polskiego. Czynników na spadek cen nieruchomości w naszym kraju jest dużo.

Opłaca się być lekarzem! Którzy specjaliści zarabiają najwięcej w Polsce?

To, że opłaca się być lekarzem jest prawdą znaną od wieków. Jest to zawód prestiżowy, polegający na społecznym zaufaniu, ale także często intratny. Którzy specjaliści lekarscy w Polsce zarabiają najwięcej za pracę w swoim fachu?