Widal.plPolitykaWybory 10 maja nie odbędą się? Marszałek kieruje sprawę do Trybunału

Wybory 10 maja nie odbędą się? Marszałek kieruje sprawę do Trybunału

Wybory 10 maja nie odbędą się. Tak twierdzi przynajmniej szef Państwowej Komisji Wyborczej. Zdaniem Sylwestra Marciniaka nie ma możliwości zorganizować tego w tak krótkim czasie. Dzisiaj jest 6 maja, a wciąż nie wiemy kiedy i jak wybierzemy kolejnego prezydenta.

Kryzys wyborczy trwa w najlepsze. Marszałek Elżbieta Witek ma skierować wniosek z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie sprzeczne czy zgodne z konstytucją.

Czy wybory 10 maja odbędą się?

Wybory 10 maja od początku pandemii koronawirusa wzbudzały kontrowersje z powodu sposobu ich przeprowadzenia. Przypomnijmy, że koalicja rządząca uznała, że można je przeprowadzić w trybie korespondencyjnym. Zająć się miała tym głównie Poczta Polska, której zadaniem byłoby dostarczenie pakietów wyborczych wszystkich chętnym obywatelom.

Problem pojawił się jednak kiedy takiemu rozwiązaniu sprzeciwiła się cała opozycja, ale i część koalicji rządowej w osobie Jarosława Gowina. Partia Porozumienie w sejmie posiada reprezentację 18 posłów i bez nich koalicja Zjednoczonej Prawicy nie ma większości. Przez to nie będzie szans na zrobienie wyborów w takiej formie 10 maja.

Elżbieta Witek wysłała zapytanie do PKW

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała na antenie TVP Info, że wysłała zapytanie do szefa PKW, czy będzie w stanie zorganizować wybory 10 maja. Ten stanowczo zaprzeczył.

Przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych. Należy także podkreślić, że sposób przeprowadzenia wyborów musi być wcześniej znany wszystkim organom i podmiotom uczestniczącym w procesie wyborczym oraz komitetom wyborczym. Państwowa Komisja Wyborcza wyraża opinię, że ze wskazanych wyżej przyczyn nie da się właściwie przygotować tak skomplikowanego organizacyjnie mechanizmu, jakim są wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, by móc je prawidłowo przeprowadzić w dniu 10 maja 2020 r.

– czytamy w oświadczeniu Sylwestra Marciniaka.

W związku z tym Elżbieta Witek wysłała do Trybunału Konstytucyjnego, czy przełożenie wyborów będzie zgodnie z Konstytucją.

Czemu Hołownia popłakał się na wizji?

Z powodu Konstytucji. Zachowanie to komentowane jest przez wielu znanych ludzi.

Najnowszy raport o koronawirusie w Polsce

Ciągle odnotowujemy nowe zakażenia i zgony. Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy raport.