Widal.plKoronawirusWracają obostrzenia w części Polski! Powrót maseczek stał się faktem, grożą kary

Wracają obostrzenia w części Polski! Powrót maseczek stał się faktem, grożą kary

Wracają obostrzenia w kilkunastu powiatach w Polsce. Taką informację przekazało Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedź rządu na wzmożone przypadki zachorowań na koronawirusa w poszczególnych regionach Polski.

W tych powiatach wraca obowiązkowe noszenie maseczek w każdym miejscu publicznym, w tym także na świeżym powietrzu. W dodatku osoby, które będą twierdzić, że nie noszą ich z powodów zdrowotnych, będą musiały pokazać stosowne zaświadczenie od lekarza.

Wracają obostrzenia w kilkunastu powiatach

Wracają obostrzenia w miejscach gdzie w ostatnim czasie wzrosła liczba osób zarażonych COVID-19. Podzielone je na te bardziej niebezpieczne (czerwone) i mniej (żółte):

Powiaty „czerwone”: ostrzeszowski (wielkopolskie), nowosądecki (małopolskie), Nowy Sącz (małopolskie), wieluński (łódzkie) pszczyński (śląskie), Ruda Śląska (śląskie), rybnicki (śląskie), Rybnik (śląskie), wodzisławski (śląskie).

Powiaty „żółte”: wieruszowski (łódzkie), Jastrzębie Zdrój (śląskie), jarosławski (podkarpackie), Żory (śląskie), kępiński (wielkopolskie), przemyski (podkarpackie), cieszyński (śląskie), pińczowski (świętokrzyskie), oświęcimski (małopolskie), Przemyśl (podkarpackie).

Co się zmieni?

W tzw. czerwonej strefie noszenie maseczek będzie obowiązkowe wszędzie, ten nakaz obejmie dziewięć powiatów. W pozostałych 10 restrykcje będą łagodniejsze.

Są powiaty, w których nie widać żadnego przyrostu zakażeń w ciągu ostatnich trzech dni, restrykcje będą łagodniejsze

– mówił wiceminister zdrowia Cieszyński.

Ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących, ograniczone zostanie też liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, a w żółtej – do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel

– dodaje wiceminister Cieszyński.

Możliwe będzie korzystanie z basenów, gdzie woda jest chlorowana i łatwiej zachować higienę, natomiast chodzenie na siłownie będzie zabronione. Oznacza to praktycznie upadek siłowni w czerwonej strefie.

Zobacz także:

Wstrząsające doniesienia z plantacji truskawek w Norwegii. Polacy pracują tam za niewolnicze stawki?

Wstrząsające doniesienia z plantacji truskawek w Norwegii. 20-letnia Paulina Fima, jej chłopak Eryk Jakubowski oraz trójka ich przyjaciół postanowili wyjechać do Norwegii, aby zarobić trochę pieniędzy na plantacji truskawek.

Dzieci wracają do szkoły od września. Jak to ma wyglądać?

Dzieci wracają do szkoły od września. Takie działania zapowiedział Dariusz Piontkowski. Jednak aby mogło dojść dojść przywrócenia stacjonarnego trybu nauczania. przedstawiciele MEN i GIS przygotowali szereg szczegółowych wytycznych dla uczniów, nauczycieli i dyrektorów placówek.

Obowiązkowe maseczki w każdym sklepie. Osoby bez masek nie będą obsługiwane?

Obowiązkowe maseczki w każdym sklepie. Do takiego nakazu dążą przedstawiciele branży handlowej. Handlowcy codziennie spotykają się z klientami, którzy nie respektują nakazu zakrywania ust i nosa podczas robienia zakupów.