Widal.plHistoriaWitold Pilecki został zamordowany przez komunistów 72 lata temu

Witold Pilecki został zamordowany przez komunistów 72 lata temu

Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów w całej historii Polski. Walczył w bitwie polsko-bolszewickiej. Dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Walecznych za odwagę podczas walk z komunistami.

W sierpniu 1939 został zmobilizowany do służby w Wojsku Polskim. Po wybuchu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii „Prusy”, a następnie w 41 Dywizji Piechoty na przedmościu rumuńskim.

Witold Pilecki walczył w II wojnie światowej i jako ochotnik trafił do Auschwitz!

Pod jego dowództwem, w trakcie prowadzonych walk, ułani zniszczyli 7 niemieckich czołgów oraz 2 nieuzbrojone samoloty. Ostatnie walki jego oddział prowadził jako jednostka partyzancka. Pilecki rozwiązał swój pluton 17 października 1939 i przeszedł do konspiracji.

W trakcie konspiracji pojawił się pomysł, żeby jeden z ważniejszych członków udał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Deklarowanym celem tej akcji było uwolnienie więźniów przez ucieczkę, względnie ich odbicie. W tym czasie niewiele było wiadomo o warunkach panujących w obozie.

Różne źródła podają niezbieżne wersje. Z jednej strony mówiono, że to Pilecki był inspiratorem całej akcji, z drugiej, że został do tego wyznaczony. 19 września 1940 dał się ująć w łapance na Żoliborzu. Do obozu Pilecki trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tzw. drugim transportem warszawskim. Jako więzień nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie. W zorganizowanej przez niego siatce nazwanej przez Pileckiego ZOW (Związek Organizacji Wojskowej) byli między innymi: Stanisław Dubois, Xawery Dunikowski i Bronisław Czech.

W obozie spędził ponad 2 lata. Podczas pobytu napisał raport na temat działalności obozu. Była to pierwsza relacja z Auschwitz, która trafiła na zachód. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu, byli to Jan Redzej i Edward Ciesielski.

Po wojnie został aresztowany

Został zatrzymany prawdopodobnie 8 maja 1947 (choć nie można wykluczyć, że już 5 maja był w rękach bezpieki) w mieszkaniu Heleny i Makarego Sieradzkich przy ulicy Pańskiej, do którego przyszedł, nie wiedząc o aresztowaniu jego właścicieli dzień wcześniej i utworzonym tam „kotle”. Wraz z „Witoldem” wpadł notatnik z adresami około stu osób z nim współpracujących oraz szyfr. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, m.in. przez jednego z najokrutniejszych śledczych Eugeniusza Chimczaka.

Syn Tadeusza Płużańskiego tak scharakteryzował relacjonowane przez ojca tortury wobec Pileckiego: „był torturowany wręcz barbarzyńsko: zdarto mu paznokcie, z nóg, miażdżono mu jądra, nadziewano go na nogę od stołka. Katowany był w sposób nieludzki”. W trakcie ostatniego, jak się później okazało, widzenia z żoną, Pilecki wyznał jej w tym kontekście: “Oświęcim to była igraszka”.

15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. W drugiej instancji, 3 maja 1948, Najwyższy Sąd Wojskowy wyrok ten utrzymał w mocy. Wyrok wykonano dnia 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”.

Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Po przeprowadzonych w 2012 ekshumacjach i badaniach nie ustalono miejsca pochówku, choć podejrzewa się, iż jest nim kwatera na Łączce, gdzie potajemnie chowano ofiary UB, by pamięć w Polsce po nich zginęła. Alternatywnym miejscem ukrycia zwłok może być teren więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Zobacz także:

Paweł Tanajno zatrzymany przez policję. Zaatakował policjanta?

Paweł Tanajno zatrzymany przez policję podczas wczorajszego dnia strajku przedsiębiorców. Mundurowi poinformowali, że zatrzymanie nastąpiło w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

Czy grozi nam poważny kryzys?

Tak i to już widać w statystykach. Polacy mają coraz więcej długów, a liderzy mają wielomilionowe zadłużenia!

Brutalne walki na gołe pięści! Wczoraj odbyło się Wotore 2

Organizacja Wotore zasłynęła jako pierwsza w Polsce organizująca gale sportów walki na gołe pięści. Zawodnicy w porównaniu do innych dyscyplin, nie zakładają rękawic do walk.