Widal.plKoronawirusWiemy kiedy powrócą szkoły! Minister zdecydował!

Wiemy kiedy powrócą szkoły! Minister zdecydował!

Wiemy kiedy powrócą szkoły! Od pewnego czasu wszyscy zastanawiają się kiedy będą mogli wrócić do normalnego funkcjonowania. Rząd postanowił w tym tygodniu zacząć znosić restrykcje i tym sposobem mogliśmy powrócić do spacerów w parkach i lasach, a także załatwić niezbędne sprawy w urzędach.

W planach jest znoszenie kolejnych restrykcji. Najprawdopodobniej zakłady fryzjerskie i kosmetyczne otworzą się zaraz po długim weekendzie majowym. Natomiast galerie dwa tygodnie później. Oczywiście nie powrócimy od razu do normalnego życia. Będą ciągle obowiązywać restrykcje, które mają pomóc w zaprzestaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dariusz Piontkowski, szef MEN ogłosił, że szkoły i żłobki zostaną zamknięte do 24 maja. Podkreślił, że w tej chwili sytuacja z pandemią koronawirusa w Polsce nie pozwala na przywrócenie funkcjonowania placówek.

Wiemy kiedy powrócą szkoły i matura

Piontkowski zabrał również głos w sprawie matur. Jego decyzją egzaminy dojrzałości odbędą się 8 czerwca, a egzaminy ósmoklasisty 16 czerwca.

Matury mają się rozpocząć 8 czerwca egzaminem z języka polskiego i potem w kolejnych dniach będą egzaminy z kolejnych przedmiotów, do końcówki czerwca – tłumaczył Piontkowski. – W tym roku, ze względu na szczególną sytuację, nie będzie części ustnej egzaminów. Matury będą tylko pisemne.

– powiedział minister.

Od 16 do 18 czerwca przewidujemy przeprowadzenie egzaminów dla ósmoklasistów, od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych

– dodał Piontkowski.

Nowe informacje dla studentów

Z konferencji prasowej dowiedzieliśmy się także, że do 24 maja zostanie także ograniczona działalność uniwersytetów o czym mówił Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Proces rekrutacji na studia będzie musiał zakładać modyfikację i zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń, ale uczelnie zapewniają, że rekrutacje jak najbardziej będą możliwe. Jest możliwość, że nowy rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie.

Koronawirus w Polsce

Poznaliśmy poranny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Na ten moment 3095 osób jest hospitalizowanych, to o czterech pacjentów mniej niż wczoraj. 97 tysięcy 905 osób jest poddanych kwarantannie, ta liczba zwiększyła się od spadła o ponad 6 tysięcy. Ponad 20 tysięcy ludzi pozostaje poddanych nadzorem epidemiologicznym. Liczba osób wyzdrowiałych wzrosła do 1944. To wzrost o ponad 200 w stosunku do wczoraj.