Widal.plUkrainaWielka radość w Chersoniu!

Wielka radość w Chersoniu!

Wielka radość w Chersoniu!
Foto: President.gov.ua, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Przywitanie Zełenskiego w wyzwolonym Chersoniu, początek G20, bohaterscy żołnierze triumfują – zapraszamy na podsumowanie wydarzeń.

Wyzwolony Chersoń świętuje wizytę Prezydenta Ukrainy 

Wołodymyr Zełenski nie zwlekał i przy pierwszej okazji odwiedził wyzwolony Chersoń. Minionej doby wojska rosyjskie straciły 40 żołnierzy i kilka pojazdów opancerzonych. Siły ukraińskie uderzyły w cztery obszary koncentracji armii Kremla na lewym brzegu Dniepru. „Uważam, że trzeba tu być, pokazać wsparcie mieszkańcom Chersonia. Podtrzymać ludzi, żeby nie tylko słyszeli, że mówimy, obiecujemy, ale realnie tu powracamy, podnosimy naszą flagę” – podkreślił prezydent Ukrainy. 

Polski tygodnik Wprost docenił wszystkich obywateli pomagających Ukraińcom

Jak zauważono, o ogromnej pomocy Polski dla Ukraińców usłyszał cały świat i właśnie to wsparcie miało decydujący wpływ na kolejność w tegorocznym rankingu najbardziej wpływowych Polaków 2022 r. „Polska była w stanie pomóc tysiącom uchodźców z Ukrainy przede wszystkim właśnie dzięki zwykłym Polakom. Do tego nie była potrzebna żadna specustawa” – podkreśla redakcja.

Rozpoczyna się G-20

Od jutra rozpoczyna się szczyt G-20 na Bali. Mówi się, że podczas tego szczytu premier Kanady Justin Trudeau ogłosi zwiększenie pomocy dla Ukrainy i zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Stwierdził również, że retoryka wobec Putina będzie twarda, a jej przedstawicielowi Sergiuszowi Ławrowowi nie spodoba się to, co powiedzą poszczególne kraje. Zaraz po przyjeździe na Bali trafił on do szpitala. Ukraiński prezydent będzie uczestniczył online.

Radosne powitanie ukraińskich żołnierzy w małym miasteczku Snihurivka 

W czwartek niewielkie miasteczko Snihurivka zostało odbitne przez ukraińskich żołnierzy. Znajduje się ono bardzo blisko pozycji wojskowych. Choć miejscowość została w znacznym stopniu zbombardowana i zniszczona, to jej mieszkańcy witali swoich żołnierzy z ogromną radością. Wiążą ogromną nadzieję w ofensywie wojsk Ukrainy. Dotąd przez trzy miesiące nie mieli dostępu do wody i prądu, chowali się w piwnicach, a armia Rosji konfiskowała im telefony. Jednak kilku osobom udało się je zatrzymać, lub pozostać w posiadaniu radia czy telewizora. Dzięki temu w Snihurivce spodziewano się wyzwolenia. 

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!