Widal.plUkrainaUkraina dalej walczy

Ukraina dalej walczy

Ukraina dalej walczy
Foto: Noobuster007, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Co działo się na froncie w ostatnich dniach? Zachęcamy do przeczytania najnowszego raportu z wydarzeń w Ukrainie.

W czwartek, 17 listopada, rozpoczął się 267. dzień oporu Ukrainy przed rosyjską inwazją na pełną skalę. Rosjanie kontynuują ostrzał nie tylko pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy na całej linii frontu, ale także obiektów infrastruktury krytycznej. Setki osiedli w Ukrainie są codziennie ostrzeliwane przez Rosjan – każdego dnia niszczą budynki mieszkalne i zabijają cywilów. W tym samym czasie, pomimo wszystkich trudności i ciągłego zagrożenia, zakończono awaryjne naprawy dróg przy wjeździe do opuszczonej niedawno Snigurivki (obwód mikołajowski) i rozpoczęto dostarczanie gazu do domów mieszkańców. Pomimo tego, że irańskie drony i rosyjskie rakiety nieustannie przelatują nad głowami ludzi. Tylko 15 listopada nad rejonem mikołajowskim zniszczono 12 pocisków rakietowych i 9 dronów kamikadze typu „Szahed-136”.

16 listopada Rosjanie przeprowadzili 6 nalotów rakietowych, ponad 40 ataków z systemów salw rakietowych. Również w ciągu minionej doby pocisk trafił w obiekty infrastruktury cywilnej miasta Zaporoże. Ataki rakietowe na obiekty energetyczne przeprowadzone przez Rosjan 15 listopada doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w systemie energetycznym Ukrainy. A już 17 listopada Rosja przeprowadziła zmasowany atak na infrastrukturę wydobycia gazu na wschodzie kraju. Pożar spowodowany ostrzałem został już ugaszony.

17 listopada Rosjanie wystrzelili z Morza Czarnego 6 pocisków – wszystkie zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej Ukrainy, ale trafiony został obiekt infrastruktury w centrum obwodu. Drugi dzień w obwodzie odeskim 70% abonentów DTEK pozostaje bez prądu. Według dyrektora generalnego DTEK Odesa Electric Grid zniszczenia są bardzo poważne, więc prądu nie będzie, dopóki sytuacja się nie ustabilizuje. W Odesie większość konsumentów ma światło przez około dwie godziny dziennie.

Rankiem 17 listopada wojska rosyjskie ostrzeliwały Dniepr, władze informują o kilku atakach na infrastrukturę. 23 osoby są ranne, w tym 15-letnia dziewczynka. Administracja Kijowa podaje, że podczas porannego alarmu powietrznego nad miastem zniszczono 4 pociski i 5 UAV „Szahed”. W wyniku porannego ostrzału miejscowości Chasovoy Yar (obwód doniecki) odnotowano 6 trafień i znaczne uszkodzenia. Chodzi o przedszkole, kotłownię i co najmniej 9 domów.

Rosjanie codziennie ostrzeliwują zaludnione obszary obwodu charkowskiego. 17 listopada rozpoczęli ataki rakietowe na dzielnicę Izyum. Odnotowano trafienia w infrastrukturę krytyczną – rannych zostało 3 pracowników. Jednostki ratownicze i gazownicy cały czas usuwają skutki uderzenia, dochodzi do pożarów i zniszczeń. Około 20 000 osób w regionie pozostaje bez prądu.

W ciągu 6 dni Ukraina doznała prawie 150 ataków rakietowych. 111 z nich – 15 listopada. Na dzień dzisiejszy, 17 listopada, Rosjanie wystrzelili już 16 pocisków manewrujących i 5 UAV. W sumie od 11 listopada udało się zestrzelić 102 cele powietrzne. Poinformował o tym generał Ołeksij Gromow:

Kiedy Ukraina oferuje formułę pokoju, tak naprawdę jest to formuła pokoju nie tylko dla nas, ale dla świata. Kiedy zagrożenie jest złożone, odpowiedź musi być złożona. Nic nie może zostać rozwiązane przez proste zawieszenie broni. To jest dokładnie nasza formuła Musimy przywrócić pokój – solidnie, długoterminowo.

Wołodymyr Zełenski dodał:

Samo łagodzenie kryzysów wywołanych przez Rosję nie przywróci stabilności. Każde zagrożenie musi zostać całkowicie zlikwidowane.

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!