Widal.plUkrainaTakiej porażki nie ponieśli od dziesięcioleci!

Takiej porażki nie ponieśli od dziesięcioleci!

Takiej porażki nie ponieśli od dziesięcioleci!
Foto: kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Ukraina wyprzedza rosyjskie ruchy i przygotowuje swoich obywateli na przetrwanie kryzysu. Z kolei nowe statystyki wojenne mogą mrozić krew w żyłach…Zapraszamy na podsumowanie dnia.

Kolejne siedem statków wypływa z ukraińskich portów

Minister obrony Turcji Hulusi Akar poinformował o tym podczas wizyty na stanowisku dowodzenia 3. Dywizji Piechoty Tureckich Sił Zbrojnych. Tym samym liczba statków, które opuściły ukraińskie porty od początku inicjatywy zbożowej, sięgnęła 426. Łącznie wyeksportowano 9,7 mln ton produktów rolnych – dodał Akar. Resort obrony Rosji powiedział, że Kreml otrzymał od Ukrainy “pisemne gwarancje” dotyczące niewykorzystywania korytarza zbożowego do działań militarnych przeciwko Rosji.

W wojnie z Ukrainą Rosja straciła dwa razy więcej samolotów niż w Afganistanie

“Podczas agresji na pełną skalę obrońcy Ukrainy zniszczyli dwa razy więcej rosyjskich samolotów, niż Związek Radziecki stracił podczas 10-letniej wojny w Afganistanie – 278 rosyjskich samolotów na Ukrainie wobec 118 radzieckich w Afganistanie”. Poinformował o tym głównodowodzący Siłami Zbrojnymi Ukrainy Walerij Załużny. Warto zauważyć, że od 24 lutego rosyjska armia straciła około 74 tys. personelu. Również w okresie od 24 lutego do 3 listopada rosyjska armia straciła 277 samolotów, 258 śmigłowców i ponad 1400 dronów. Jednak władze rosyjskie nie potwierdzają tych informacji. 

Charków przygotowuje się na możliwe przerwy w dostawie prądu i ciepła

Centra grzewcze powstaną na stacjach metra, w piwnicach, schronach oraz szkołach. Będą miały kuchnie z możliwością gotowania gorących posiłków na kuchenkach opalanych drewnem, a energię elektryczną do kuchenek i oświetlenia zapewnią agregaty prądotwórcze.

“W przypadku, gdy brak prądu potrwa kilka dni, będzie można przenocować w punkcie grzewczym“, – poinformował na Facebooku burmistrz miasta Igor Terekhov.

Przywrócenie dostaw wody w Kijowie 

W Kijowie przywrócono regularne dostawy wody. Do tej pory około 80% mieszkańców stolicy miało do niej utrudniony dostęp. Ludzie ustawiali się w kolejkach do pomp, próbując zdobyć chociaż niewielką jej ilość, wystarczającą dla codziennego funkcjonowania. Została wzmożona dostawa prądu, jednak wciąż jest ona ograniczana, ze względu na znaczne zniszczenie infrastruktury. Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział przedwczoraj, że zaplanowane częściowe przerwy w dostawie prądu będą kontynuowane, aby rozsądnie gospodarować energią, i aby jej nie zabrakło. Znów kursują wszystkie autobusy zasilane energią elektryczną.


Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!