Widal.plKoronawirusSzumowski o testach na koronawirusa: Jesteśmy wyjątkowi na skalę europejską

Szumowski o testach na koronawirusa: Jesteśmy wyjątkowi na skalę europejską

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wypowiedział się o testach na koronawirusa. Wiele osób wydaje się dyskredytować działania resortu zdrowia w walce z pandemią koronawirusa, które mają polegać na zbyt małym testowaniu ludzi na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Okazuje się jednak, że Polska jest pod pewnym kątem wyjątkiem na skali europejskiej. Chodzi o badania osób, które nie wykazują objawów zarażenia śmiercionośnym wirusem z Wuhan.

Szumowski o testach na koronawirusa: Jesteśmy wyjątkowi na skalę europejską

Łukasz Szumowski dzisiaj był gościem honorowym zjazdu klubów Gazety Polskiej, gdzie rozmawiał z redaktorem naczelnym dziennika Tomaszem Sakiewiczem. Tam odniósł się do testów, jakie ministerstwo zdrowia organizuje na Śląsku, gdzie obecnie występuje największe ognisko zarażeń koronawirusem.

Minister zdrowia zaznaczył, że Polska stanowi wyjątek na skalę europejską:

“Pobieranie na taką skalę wymazów od osób, które nie mają objawów chorobowych, jest czymś wyjątkowym na skalę europejską. Mamy istotne spadki zachorowań. I tak jak dzisiaj, 400 przypadków, z tego 200 to są przypadki z “wymazywania’ górników”. Nikt nie bada bezobjawowych chorych, nikt nie bada zakładów pracy na taką skalę. A my wiemy, że tam na dole, to oni pracują tak ciężko, w takim trudzie i w warunkach ekstremalnych, że tam nie ma szans, żeby górnicy zachowywali reżimy sanitarne.”

Zdaniem ministra zdrowia, jeśli Polska poradzi sobie z wyhamowaniem zarażeń na Śląsku, to nasz kraj będzie już na ostatniej prostej walki z koronawirusem. Ważne jest zatem dalsze przestrzeganie zaleceń sanitarnych, zwłaszcza na Śląsku.

Co także na WIDAL.PL?

Koronawirus w Polsce: nowe ofiary śmiertelne, w tym 40-latka

Poznaliśmy raport z 14 czerwca odnośnie koronawirusa w Polsce. Ministerstwa Zdrowia przekazało pełne dane z dzisiejszego dnia. Standardowo otrzymaliśmy informacje na temat nowych stwierdzonych zakażeń oraz kolejnych ofiarach śmiertelnych.

Paranoja w Wielkiej Brytanii! Protestujący chcą usunięcia pomnika wybitnego polityka

Protestujący chcą usunięcia pomnika Winstona Churchilla z Londynu. Zaskakujący postulat uczestników protestów oburzył dużą część Brytyjczyków. Postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i bronić go przed atakiem.