Widal.plGospodarkaŚwiatowe zadłużenie ze względu na panująca pandemię koronawirusa wciąż rośnie. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Światowe zadłużenie ze względu na panująca pandemię koronawirusa wciąż rośnie. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Światowe zadłużenie ze względu na panująca pandemię koronawirusa wciąż rośnie. Już w pierwszym kwartale 2021 roku można było zaobserwować na świecie wzrost zadłużenia.

Wynika to z faktu, że wiele państw skłania się ze względu na rosnącą rentowność jak i ze względu na pakiety pomocowe dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami koronawirusa.

Światowe zadłużenie wciąż rośnie

Światowe zadłużenie wciąż rośnie. “Rzeczpospolita” we wtorek przekazała powołując się na agencji Bloomberg, że państwa zwiększyły w pierwszym kwartale w 2021 roku emisje zadłużenia o 50%, w porównaniu do danych za analogiczny okres rok wcześniej. Dane Bloomberga obejmują okres do 25 marca.

Jak się okazuje USA wyemitowało papierów wartościowych za  4,1 bilionów dolarów a Japonia za 1,7 bilionów dolarów. Jest to aż 50% . więcej, niż w tym samym okresie w zeszłym roku. W najgorszej sytuacji są jednak Niderlandy, które jak się okazuje zwiększyły wielkość emisji długu z 27 miliardów dolarów do 222 miliardów dolarów czyli o ponad 800%.

W jakiej sytuacji jest Polska?

Co ciekawe Polska w ostatnim kwartale zmniejszyły emisję zadłużenia.

Rosnące zadłużenie państw świata to skutek przede wszystkim wdrażanych przez nie programów pomocowych – tłumaczy “Rp”.

Co ważne wraz z emisją długu rosła także rentowność. Dla przykładu można podać, że rentowność amerykańskich obligacje dziesięcioletnich wzrosła z ok. 0,9 proc. na początku roku do 1,77 proc. na koniec marca. Co ciekawe “Rzeczpospolita” zauważa, że wzrost rentowności był odczuwalny na wielu rynkach na świecie.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Odwiedziny rodziny w Wielkanoc- można czy nie można?

Odwiedziny rodziny w Wielkanoc to zwyczaj, który praktykuje wiele Polaków. W tym roku jednak sytuacja nie jest taka łatwa. Najnowsze obostrzenia także nie ułatwiają tego aby w rodzinnym gronie spędzić święta i odwiedzać najbliższych.

Miliardy rubli wydane na ochronę Putina przed koronawirusem! Kreml nie oszczędza na ochronie Głowy Państwa

Miliardy rubli wydane na ochronę Putina przed koronawirusem. Władze Rosji nie oszczędzają na ochronie prezydenta. Ogromne kwoty pieniędzy zostały wydane na system obserwacji i kwarantanny osób, które kontaktowały się z Władimirem Putinem.