Widal.plPiSŚwiadczenie 500+ zostanie zlikwidowane? Rok 2021 rokiem zmian

Świadczenie 500+ zostanie zlikwidowane? Rok 2021 rokiem zmian

Świadczenie 500+ zostanie zlikwidowane? Jest ono wypłacane już od 2016 roku. Wydawać by się mogło, że jego wypłacanie stało się już normalnością. Jak wiemy program ten był jedną z głównych kart przetargowych, które PiS pokazał podczas kampanii wyborczej.

Jak uważa znaczna część społeczeństwa to właśnie dzięki temu partia ponownie doszła do władzy. Jednak jak się okazuje przyszłość programu jest niepewna. Eksperci natomiast nie mają wątpliwości.

Świadczenie 500+ zostanie zlikwidowane przez koronawirusa?

Świadczenie 500+ zostanie zlikwidowane przez koronawirusa. Okazuje się, że nie jest to takie niemożliwe. W związku z panująca epidemią, bardzo dużo rodzin znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego teżwsparcie z funduszu 500+ dla wielu jest jedynym pewnym źródłem dochodu.

W związku z tym doniesienia na temat rzekomego zawieszenia programu „Rodzina 500+” poruszyły opinię publiczną.

I co teraz będzie?” – pytali zaniepokojeni rodzice.

“Komunikat” w mediach społecznościowych jeszcze bardziej przyczynił się do powstawania plotek w mediach. Ktoś mocno się postarał, by wyglądał on autentycznie.

Koniec 500 plus w 2021 roku?

Budżet państwa jest mocno obciążony ze względu na walkę z pandemią koronawirusa. Dlatego likwidacja programu „Rodzina 500+” wydaje się prawdopodobna. Co więcej politycy pytani o takie plany zaprzeczają. Jak wynika z ich wypowiedzi w 2021 roku może zrealizować się czarny scenariusz, oznaczający likwidację świadczeń.

Zdanie ekspertów w tej sprawie jest jasne. 500 plus nie zostanie zlikwidowane przez rządzących. Mimo, że sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy jest kryzysowa jednak likwidacja świadczenia byłaby zbyt dużym ryzykiem ze strony PiS-u.

Wynika to z faktu, że w ostatnim czasie partia rządząca i tak nie może liczyć na poparcie ze strony obywateli a ich słupki poparcia stale maleją. W związku z tym zdaniem prof. Stanisława Gomułki, cytowanego przez Radio ZET, PiS prędzej podniesie podatki, niż zrezygnuje ze swojego flagowego pomysłu.

Sytuacja jest kryzysowa. W tym roku przyrost długu publicznego wyniesie między 200 a 300 miliardów złotych. Natomiast roczny koszt programu Rodzina 500 plus, obejmującego około 6,5 miliona dzieci, to 41,2 mld zł, czyli około 2 procent PKB. Gdy dodamy do tego trzynastą emeryturę, wypłacaną dla prawie 10 milionów Polaków, to łącznie mamy ok. 3 procent PKB. A dla rządu to są 2 flagowe projekty, dzięki którym zdobył spore poparcie. Teraz ich nie zmieni, bardziej już poszuka środków poprzez podniesienie podatków – stwierdził prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów, w rozmowie z agencją Monday News.

Tak samo uważa Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych.

To fantastyka ekonomiczna, żeby doszło do zamrożenia 500 plus. Jeśli będzie trzeba, to rząd zwiększy zadłużenie, bo dziś tak robi cały świat. Natomiast od zawsze uważałem, że zamiast na ten program, środki powinny być sensownie przeznaczone na ochronę zdrowia. Przez te kilka lat byłoby to około 200 miliardów złotych. Teraz wstrzymywanie czy odbieranie świadczenia oznaczałoby zubożenie ludzi, którzy i tak w wielu przypadkach mają duże problemy – mówi Kuczyński , cytowany przez Monday News.

Natomiast w 2021 r. na rodziców czekają zmiany w programie 500 plus. Świadczenie pieniężne nie będzie już naliczane automatycznie, a więc ci, którzy nie złożą wniosku, nie dostaną pieniędzy.

Zobacz także na Widal.pl

Zwycięzca “The Voice of Poland” odmówił Jackowi Kurskiemu? Krystian Ochman nie chce wystąpić na “Sylwestrze Marzeń”?

Zwycięzca “The Voice of Poland” czyli Krystian Ochman był zdecydowanym faworytem od samego początku programu. Krystian Ochman po wygranej z pewnością może liczyć na wiele intratnych propozycji ze strony Telewizji Polskiej.

Marta Lempart zakażona koronawirusem. Jak czuje się liderka Strajku Kobiet?

Marta Lempart zakażona koronawirusem. Liderka Strajku Kobiet podczas rozmowy z Onetem poinformowała,że jej test na koronawirusa okazał się być pozytywny. Jak czuje się Lempart oraz gdzie doszło do zakażenia?

Hotele Gołębiewski na skraju bankructwa. Tadeusz Gołębiewski już nie ma czego dokładać

Hotele Gołębiewski na skraju bankructwa. Właściciel sieci hoteli jak i producent popularnych słodyczy w rozmowie z TVN24 wyznał, z jak ogromnymi problemami zmaga się ze względu na panująca pandemię.