Widal.plUkrainaSkandaliczne słowa Ławrowa!

Skandaliczne słowa Ławrowa!

Skandaliczne słowa Ławrowa!
Foto: NVO, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Szef rosyjskiej dyplomacji skompromitował się podczas szczytu G20 – zapraszamy na podsumowanie wydarzeń.

Spotkanie szpiegów w Ankarze

Szefowie wywiadów USA i Rosji – William Burns i Siergiej Naryszkin spotkali się, by omówić groźbę użycia broni nuklearnej, a także sytuację amerykańskich więźniów niesprawiedliwie przetrzymywanych przez Federację Rosyjską. Kreml potwierdził, że rozmowy były inicjatywą strony amerykańskiej. Biały Dom w oświadczeniu podkreślił, że narada nie dotyczyła jakichkolwiek negocjacji, a USA dalej „będą  mocno trzymały się fundamentalnej zasady: nic o Ukrainie bez Ukrainy”. 

“To nie jest agresja”-  przemówienie Ławrowa na Bali

“To nie jest agresja, tylko operacja mająca na celu obronę uzasadnionych interesów bezpieczeństwa Rosji z powodu zagrożeń na granicach Rosji i obronę ludności rosyjskiej w Donbasie”- podkreślił po raz kolejny minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podczas swojego przemówienia na szczycie G20. Powtórzył także zarzuty Federacji wobec krajów Zachodu, mówiąc że dążą one do eskalacji konfliktu poprzez dostarczanie broni Ukrainie. Jednak nie wszystkie kraje zostały potępione – Ławrow opowiedział o swojej rzekomej rozmowie z prezydentem Francji, w której Marcon “potwierdził zamiar kontynuowania kontaktów z prezydentem (Władimirem) Putinem”.

Zełenski wystąpi na szczycie G20 

Prezydent Zełenski wypowiedział się podczas transmisji wideo w trakcie szczytu G20. Uczestniczy w nim także Rosja, jedna pod nieobecność Władimira Putina, Rosję reprezentuje Siergiej Ławrow. Prezydent Zełenski poprosił o przedłużenie wygasającej wkrótce umowy dot. eksportu ukraińskiego zboża. W swoim wystąpieniu powiedział: “Jestem przekonany, że nadszedł czas, w którym destrukcyjna wojna Rosji musi i może zostać zatrzymana”. Nakreślił szereg strategii, w tym zapewnienie bezpieczeństwa nuklearnego i żywnościowego, zakończenie działań wojennych i zapobieganie eskalacji. Wśród jego postulatów znalazła się kontynuacja tzw. Inicjatywy Ziarna Morza Czarnego, która została zawarta w lipcu między ONZ, a Rosją.

Biuro Praw Człowieka ONZ oskarża Rosję i Ukrainę o torturowanie jeńców wojennych

Biuro ds. Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych (OHCHR) podało dzisiaj do wiadomości, że zarówno Rosja, jak i Ukraina stosują tortury wobec jeńców wojennych. Oskarża je o poddawanie uwięzionych elektrowstrząsom i upokarzania poprzez zmuszanie do przebywania nago. Żadna ze stron nie przyznaje się do stawianych zarzutów. 


Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!