Widal.plSpołeczeństwoRusza akcja #zerotolerancji! Wojsko i policja za pomocą dronów będą nas sprawdzać!

Rusza akcja #zerotolerancji! Wojsko i policja za pomocą dronów będą nas sprawdzać!

Szykuje się poważny społeczny sprawdzian dla wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, a w szczególności tych, którzy mieszkają w największych polskich miastach. W ten weekend rusza bowiem akcja #zerotolerancji i służby państwowe będą sprawdzać czy nie łamiemy obostrzeń rządowych dotyczących narodowej kwarantanny.

Nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji poinformował, że w ten weekend na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce pojawi się dużo pieszych patroli policyjnych, sprawdzających przestrzeganie kwarantanny. W działaniach policję będzie wspierało wojsko.

Szykuje się poważny społeczny sprawdzian

Działania służb mają na celu pomoc w zaprzestaniu rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, który w dalszym ciągu zbiera żniwo w naszym kraju. Obecnie w naszym kraju jest ponad 3500 zachorowań, z czego 73 osoby zmarły.

Czego musimy się spodziewać?

Jak informuje nadkom. Sylwester Marczak, w ten weekend na terenie Warszawy – i innych miast w Polsce – pojawi się kilka tysięcy policjantów, których w działaniach będzie wspierało kilkuset żołnierzy i strażników miejskich. Do patroli będą także używane drony.

Służby będą patrolowały bulwary, parki i inne tereny zielone. Każde nieuzasadnione przebywanie poza miejscem zamieszkania będzie surowo karane. Działania te mają charakter prewencyjny i ich celem jest troska o dobro ogółu społeczeństwa.

Jak wysokie kary?

Sprawa jest bardzo poważna, więc jednym ze sposobów walki z nieuzasadnionymi wyjściami z domu i zgromadzeniami na świeżym powietrzu są wysokie mandaty. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osoby nieprzestrzegające obostrzeń mogą spotkać się z mandatem od 5 do 30 tysięcy złotych.

Mają one być nakładane jednak na osoby, które wykazują się ewidentnym lekceważeniem obostrzeń i narażają innych uczestników życia społecznego na zarażenia.

Z okazji całej akcji #zerotolerancji Komenda Stołeczna Policji w Warszawie wypuściła w mediach społecznościowych spot zapowiadający działania, które będą miały miejsce w rozpoczęty właśnie weekend.

Jednocześnie Policja apeluje do obywateli i zachowanie dojrzałości emocjonalnej i zdrowego rozsądku w trosce o innych ludzi.

My apelujemy, że lepiej przyłączyć się do akcji #zostanwdomu niż zostać ofiarą akcji #zerotolerancji.

https://twitter.com/Policja_KSP/status/1246347423506669568