Widal.plUkrainaRosja wypłaci odszkodowania?

Rosja wypłaci odszkodowania?

Rosja wypłaci odszkodowania?
Foto: Дмитрий Трепольский, CC0, via Wikimedia Commons

Zełenski domaga się odszkodowania od Rosji. Ważne rozmowy podczas szczytu G20. Zapraszamy na podsumowanie informacji.

Zełenski weźmie udział w szczycie G20

Według rzecznika prezydenta Ukrainy Serhija Nikiforowa, Wołodymyr Zełenski weźmie udział w szczycie G20. Najprawdopodobniej Prezydent Ukrainy dołączy do szczytu za pośrednictwem łącza wideo. Wcześniej Zełenski powiedział, że nie weźmie udziału w szczycie, jeśli obecny będzie prezydent Rosji.

Zełenski oczekuje odszkodowania od Rosji 

Wołodymyr Zełenski zgodził się na podjęcie rozmów z Rosją, jednak postawił kilka warunków. Jednym z nich jest wypłacenie odszkodowania za straty spowodowane inwazją. Oczekuje również przestrzegania Karty Narodów Zjednoczonych, która stoi na straży praw człowieka i bezpieczeństwa państw, które ją podpisały. W wyniku inwazji śmierć poniosło tysiące ukraińskich żołnierzy i cywilów, na licznych terenach został uniemożliwiony dostęp do wody pitnej i prądu dla ludności, zostały zniszczone liczne obiekty, w tym szkoły i szpitale. 

“Antyklimatyczna” inwazja

“Konsekwencją rosyjskiej agresji jest kryzys i ogromne koszty, które zagrażają terminowej realizacji transformacji klimatycznej oraz terminowej realizacji zamierzonych celów”- powiedział na szczycie klimatycznym ONZ COP27 Andrzej Duda, tym samym podkreślając, że inwazja Rosji pogłębia kryzys klimatyczny. Prezydent zachęcił także do ciągłego wspierania Ukrainy w tej wojnie oraz do uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych. Konferencja w sprawie zmian klimatu zakończy się 18 listopada.

Chersońska grupa sabotażowa

Dziewięć osób zostało zatrzymanych przez Rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) na terenie Chersonia. Zgodnie z informacjami Służby, mieli oni tworzyć “grupę sabotażową i rozpoznawczą” Służb Bezpieczeństwa Ukrainy, której zadaniem było “dokonywanie aktów terrorystycznych przeciwko wysokim członkom chersońskiej administracji wojskowej i cywilnej regionu”. Według danych FSB, podczas zatrzymania znaleziono materiały wybuchowe, detonatory oraz broń.

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!