Widal.plUkrainaRosja się poddaje?

Rosja się poddaje?

Rosja się poddaje?
Foto: TUBS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Strona rosyjska sugeruje, że już niedługo wojska Kremla mogą opuścić kolejne terytoria Ukrainy. Tymczasem kraje G7 deklarują pomoc dla Kijowa. Zapraszamy na podsumowanie dnia.

IAEA nie znajduje “brudnej bomby”

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) nie znalazła żadnych śladów niekontrolowanej działalności nuklearnej w trzech miejscach w Ukrainie, które Rosja wskazała jako miejsca, gdzie rzekomo powstaje “brudna bomba”. Inspekcja została przeprowadzona na pilną prośbę Kijowa po tym, jak rosyjskie władze  zarzuciły, że Ukraina przygotowuje się do zdetonowania tej bomby na swoim terytorium. Moskwa twierdziła też, że ukraińskie kierownictwo planowało następnie obwinić Rosję o użycie takiej broni. “Nasza techniczna i naukowa ocena wyników, które otrzymaliśmy do tej pory, nie ujawniła żadnych dowodów na takie działania” – powiedziała IAEA w oświadczeniu wydanym 3 listopada.

Kraje G7 pomogą w odbudowie infrastruktury energetycznej Ukrainy.

W czwartek, 3 listopada, w Monachium odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych grupy G7.Omówili wyzwania, przed którymi stoi Ukraina przed zimą i zgodzili się, że potrzebny jest mechanizm koordynacji G7, aby pomóc Ukrainie naprawić, przywrócić i chronić jej infrastrukturę energetyczną i wodną”, – poinformowano po zjeździe. W ciągu ostatnich kilku tygodni Rosja przeprowadziła kilka uderzeń w infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Strona ukraińska podała, że w wyniku tego uszkodzeniu uległo do 40% systemu energetycznego, a mieszkańcy kraju stale borykają się z wielogodzinnymi przerwami w dostawie prądu. Strona rosyjska przyznaje się do ataków na infrastrukturę Ukrainy, ale nie do ataków na ludność cywilną.

Rosja zasygnalizowała możliwość opuszczenia okolic Chersonia przez swoją armię

Jeden z urzędników rosyjskich zasygnalizował, że rosyjskie wojska mogą wycofać się z obszaru Chersoniua Jednak wcześniej Rosja zaprzeczała, jakoby miała wycofać stamtąd swoje siły. Stąd duża nieufność Ukrainy wobec tej deklaracji. Natalia Humeniuk, rzeczniczka południowego dowództwa wojskowego Ukrainy, ostrzega, że ​​mówienie o odwrocie może być rosyjską pułapką, mającą na celu zdobycie przewagi, a zdjęcia i informacje umieszczane w prorosyjskich mediach są manipulacyjne. 

12 000 mieszkańców zyska prąd, wodę i ciepło

UNICEF dostarczył  29 generatorów prądu do regionu Chersonia. „Dostęp do opieki zdrowotnej i wody jest podstawowym prawem, więc dostęp dzieci do kluczowych usług powinien zostać przywrócony tak szybko, jak to możliwe”- powiedział przedstawiciel UNICEF w Ukrainie Murat Sahin. Sprzęt został dostarczony do dwóch miejsc – 15 generatorów trafiło do placówek opieki zdrowotnej w Novovorontsovsku, Velyko Oleksandrivsku i Vysokopillii, a kolejne 14 urządzeń przekazano lokalnym władzom.

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!