Widal.plwojnaPutin przyznaje się do klęski! Co się działo 14 września w Rosji i Ukrainie

Putin przyznaje się do klęski! Co się działo 14 września w Rosji i Ukrainie

Putin przyznaje się do klęski! Co się działo 14 września w Rosji i Ukrainie
Foto: Pavel Kazachkov, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Rychła porażka Rosji? Dyplomatyczna ofensywa Zachodu? Zapraszamy na podsumowanie dzisiejszych wydarzeń!

Wzmacniamy Ukrainę, żeby maksymalnie wykorzystać jej potencjał – Ursula von der Leyen 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjechała z wizytą do Kijowa w środę, 14 września, o czym napisała na swoim koncie na Twitterze. Celem jej wizyty jest rozmowa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim o kolejnych krokach współpracy kraju z KE, które były przedstawione w corocznym orędziu o stanie Unii.

„Będziemy wzmacniać Ukrainę, żeby maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Zapewnimy bezproblemowy dostęp do Jednolitego Rynku Europejskiego (wspólny rynek UE, który ma na celu zapewnienie na terenie UE i uczestniczących w nim państw trzecich swobód przepływu osób, kapitału, towarów i usług – red.), a także do strefy wolnego roamingu”

Opuść Ukrainę! Rozmowa Scholza z Putinem

Podczas 90-minutowej rozmowy kanclerz Niemiec nie tylko wezwał Putina do wycofania swoich wojsk z terenów Ukrainy, ale też zagroził, że “dalsze rosyjskie posunięcia aneksji nie pozostaną bez odpowiedzi i nie zostaną uznane w żadnych okolicznościach”. Zaapelował także o godne traktowanie przez Kreml jeńców wojennych i uniknięcie eskalacji działań w pobliżu elektrowni w Zaporożu. W ostatnim czasie wahanie kanclerza w obliczu decyzji o wysłaniu kolejnej pomocy na Ukrainę spotkało się z krytyką niemieckiego społeczeństwa. “Czego Berlin boi się, czego Kijów nie?” – skomentował sytuację ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

UE zniosła sankcje wobec Janukowycza

Rada Unii Europejskiej zniosła część sankcji wobec byłego prezydenta Janukowycza i jego syna, który zbiegł do Rosji – poinformowano na oficjalnej stronie UE. Sankcje wygasły 6 września 2022 r. Wprowadzono je przez Unię Europejską 5 marca 2014 r. z powodu „marnowania środków publicznych Ukrainy oraz nadużycia stanowiska urzędowego”. Przypomnijmy, że 4 września 2022 r. UE wprowadziła nowe sankcje wobec rodziny Janukowycza za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Rosja przyznaje się do porażki

Kreml zmienia narrację w sprawie działań wojny w Ukrainie. Rosja niemal wprost przyznaje się do klęski w obwodzie charkowskim. Do niedawna wszystkie niepowodzenia Rosjan oficjalna propaganda traktowała jako nieistotne lub wprost milczała na ich temat. Teraz natomiast zaczyna się publiczne przyznawanie do porażki oraz szukanie winnych wśród wojskowych zamiast w kręgach politycznych. “Przyznanie się Kremla do porażki jest częścią wysiłków mających na celu złagodzenie i odsunięcie krytyki za tak druzgocącą porażkę od prezydenta Rosji Władimira Putina, i przerzucenie jej na rosyjski MON i dowództwo wojskowe” – twierdzą komentatorzy spraw międzynarodowych.

Sprawdź inne nasze teksty na Facebooku!