Widal.plwojnaPutin przywołany do porządku – kto okaże się rozjemcą?

Putin przywołany do porządku – kto okaże się rozjemcą?

Putin przywołany do porządku – kto okaże się rozjemcą?
Foto: ProtoplasmaKid, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Putin postawiony do pionu, kontrofensywa Ukrainy, zaskakujący rozjemca – co wydarzyło się 17 września?



Putin znowu przywołany do porządku

Premier Indii Narendra Modi podczas spotkania z Władimirem Putinem miał mu powiedzieć, że “to nie czas na wojnę”. Zaznaczył również, jak ważne są wartości charakterystyczne dla cywilizacji zachodniej, czyli demokracja i dialog. Prezydent Rosji odpowiedział, że rozumie obawy Indii o sprawę Ukrainy, ale – w jego mniemaniu – to właśnie strona ukraińska nie jest skłonna do negocjacji i chce rozwiązywać konflikt na polu bitwy.

Starania o uwolnienie więźniów przebywających w Rosji

Wzmógł się nacisk, aby uwolnić Britney Grinner, gwiazdę Krajowego Związku Koszykówki Kobiet, oraz byłego żołnierza piechoty morskiej USA Paula Whelana. Obywatele amerykańscy przebywają w areszcie w Rosji. Biden spotkał się w piątek w Gabinecie Owalnym z Cherelle Griner, żoną Griner i Elizabeth Whelan, siostrą byłego marynarza. Na Grinner ciążą zarzuty sprzedawania narkotyków, a na Whelanie – szpiegostwa. Stany Zjednoczone prowadzą z Rosją negocjacje mające doprowadzić do uwolnienia przetrzymywanych.

Jak wojska rosyjskie wytrzymają ofensywę w obwodzie ługańskim? Są wątpliwości.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii informuje, że podczas gdy Ukraina kontynuuje operacje ofensywne na północnym wschodzie kraju, wojska rosyjskie skonsolidowały pozycje między rzeką Oskil a miastem Swatove. Utrzymanie tego odcinka jest istotne dla Rosji, ponieważ przebiega tam wciąż kontrolowana przez nią trasa dostaw z Biełgorodu. Z kolei dla wojsk ukraińskich otwiera ona dostęp do obwodu ługańskiego, który był jednym z kluczowych punktów rosyjskiej strategii „wyzwolenia”. Według brytyjskiego wywiadu nie jest jasne, czy rosyjskie siły frontowe mają wystarczające rezerwy i morale, aby wytrzymać kolejną ukraińską ofensywę.

Meksyk proponuje rozejm

Prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, powiedział w piątek, że jego kraj zaproponuje plan utworzenia „Komisji Dialogu i Pokoju”, w celu zakończenia wojny w Ukrainie, w której mieliby zasiąść m.in. premier Indii Narendra Modi, papież Franciszek i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Celem Meksyku będzie zawarcie przez Rosję i Ukrainę co najmniej pięcioletniego rozejmu. Prezydent podczas przemówienia potępił także nałożenie na Rosję sankcji i masową wysyłkę broni na Ukrainę. Jego zdaniem te działania przyczyniły się do konfrontacji państw. 

Zapraszamy również na Facebooka Symvolu