Widal.plUkrainaPutin łamie kolejne umowy

Putin łamie kolejne umowy

Putin łamie kolejne umowy
Foto: Kremlin.ru, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Prezydent Rosji wycofuje się z umów dot. transportu żywności i łamie prawo przy mobilizacji wojskowej – zapraszamy na podsumowanie dnia!

Nocny atak na Mikołajów

Dziś wieczorem Mikołajów został zaatakowany pociskami  S-300, w wyniku czego zginęła kobieta, a kilka obiektów cywilnych zostało uszkodzonych – relacjonował na swoim Telegramie burmistrz Mikołajowa Oleksandr Senkewicz.

Budynek placówki oświatowej został częściowo zniszczony. Całkowicie zniszczony został natomiast dwupiętrowy budynek mieszkalny. W kolejnym domu, na skutek uderzenia pocisków, wybuchł pożar. Okna, drzwi i dachy zostały uszkodzone w kilku prywatnych domach. W placówce medycznej fala uderzeniowa wybiła płyty OSB, którymi miejscowe ekipy budowlane zabezpieczały okna po poprzednim ostrzale.

Inspektorzy MAEA rozpoczęli kontrole w dwóch obiektach jądrowych w Ukrainie.

Na prośbę ukraińskiego rządu inspektorzy z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) rozpoczęli inspekcje w dwóch obiektach jądrowych w Ukrainie.

„Dyrektor generalny Grossi przekazał, że inspektorzy zabezpieczeń MAEA, na wniosek rządu, rozpoczęli – i wkrótce zakończą – działania kontrolne w dwóch lokalizacjach w Ukrainie. Wyniki tych działań przedstawi jeszcze w tym tygodniu” – podała Agencja na Twitterze.

Prośba Ukrainy została złożona po tym, jak Federacja Rosyjska wystąpiła z oskarżeniami o przygotowanie prowokacji „brudnymi bombami” w dwóch obiektach objętych gwarancjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Federacja Rosyjska narusza prawo, wcielając Tatarów krymskich do wojska

Wcielanie Tatarów krymskich do rosyjskich sił zbrojnych jest naruszeniem prawa międzynarodowego – oświadczyło przedstawicielstwo Unii Europejskiej przy Ukrainie. Kampania ta rozpoczęła się bezpośrednio po ogłoszonej przez Rosję 21 września mobilizacji, która w sposób nieuzasadniony podkreślała mobilizację mieszkańców Krymu – poinformowała rzeczniczka unijnego przedstawicielstwa. Przedstawicielstwo UE nazwało pobór Tatarów krymskich do wojska “kolejnym naruszeniem prawa międzynarodowego przez Rosję”. Kraj ten – jako członek ONZ i Rady Bezpieczeństwa ONZ – zobowiązany jest do zapewnienia ochrony praw człowieka, w tym również na nielegalnie zaanektowanych terytoriach Ukrainy.

Putin zawiesza umowę dot. eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne

Władimir Putin oświadczył, że Rosja zawiesza swoją umowę z ONZ, która umożliwiała przepływ ukraińskich statków przewożących żywność przez Morze Czarne. Powiedział, że Ukraina wykorzystała korytarz bezpieczeństwa do zaatakowania rosyjskiej floty. Zełenski zaprzeczył temu i oskarżył Rosję o “szantażowanie świata głodem”. Pomimo tego, w dniu dzisiejszym trzy ukraińskie statki załadowane zbożem opuściły port, co zostało wcześniej ustalone przez delegacje Turcji, Ukrainy i ONZ. Wczoraj natomiast z Ukrainy wypłynęło 12 statków zawierających rekordową ilość 354 500 ton żywności. Jeden ze statków, wiozący 40 000 ton zboża, popłynął do Etiopii, gdzie istnieje realne ryzyko wystąpienia masowego głodu.

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!