Dzisiaj decyzja Rządu o przedłużeniu obostrzeń w czasie pandemii COVID-19. Rząd na specjalnej wideokonferencji poda informacje o dalszych działaniach związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi rozporządzeniami obostrzenia, do których stosują się Polacy mają moc prawną do 11 kwietnia. Obostrzenia te obejmują między innymi: zakaz przemieszczania się z wyjątkiem np. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług.
Co dalej w czasie pandemii?
Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce ciągle jest niepokojąca. Liczba zarażeń wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Wczoraj przybyło 357 nowych chorych, a łącznie w Polsce na COVID-19 zachorowało 5205 ludzi, z czego zmarło 222.
W związku z tym spodziewajmy się przedłużenia czasu kwarantanny narodowej i utrzymania aktualnych obostrzeń. Do kiedy dokładnie sytuacja potrwa? Tego na razie nie wiemy. Informację na ten temat powinniśmy usłyszeć dzisiaj na wspomnianej wideokonferencji.
Co zamknięte w kwarantannie?
Zgodnie z aktualnie panującymi obostrzeniami w Polsce wprowadzono zakazy zgromadzeń, zebrań i spotkań za wyjątkiem biznesowych lub służbowych, zamknięto parki, zieleńce, bulwary i lasy oraz ogródki jordanowskie i ogrody zoologiczne i botaniczne, zabroniono funkcjonowania barów, knajp, restauracji, a także punktów usługowych jak: zakład fryzjerski, zakład kosmetyczny, salony masażu czy tatuażu. Usług tych nie można także świadczyć w domach.
Przypominamy, że społeczeństwo opuszczać miejsce zamieszkania może jedynie samodzielnie, nie można skupiać się w więcej niż jedna osoba. Dzieci do 18 roku życia mają zakaz opuszczania swoich domów samodzielnie. Mogą je opuścić jedynie pod opieką dorosłego i w uzasadnionych okolicznościach.
Sklepy i placówki pocztowe mają ograniczenia w postaci wpuszczania jedynie trzech osób na jedną kasę. Seniorzy mają wyznaczone godziny na robienie zakupów – mogą je robić między 10 a 12. W tym czasie nie można obsługiwać młodszych obywateli.
Instytucje publiczne i urzędy wykonują pracę zdalnie, a w transporcie publicznym dostępnych jest jedynie połowa miejsc siedzących.
Wszystkie powyższe obostrzenia najprawdopodobniej zostaną przedłużone na dzisiejszej wideokonferencji Rządu.
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.