Widal.plŚwiatProtesty w USA: Filmy pokazujące brutalność policji wzbudzają sensacje

Protesty w USA: Filmy pokazujące brutalność policji wzbudzają sensacje

Protesty w USA osiągają wielkie rozmiary. Tymczasem pojawiło się kilka bulwersujących filmów wideo przedstawiających brutalność policji podczas protestów dotyczących śmierci George’a Floyda.

W Buffalo dwóch funkcjonariuszy zostało zawieszonych po tym, jak udostępniono film, jak przewrócili bez powodustarszego białego człowieka na ziemię.

Protesty w USA przybierają na sile

Protestu w USA zmierzają w złą stronę. Większość demonstracji w ciągu ostatnich ośmiu dni była pokojowa, ale niektóre z nich ewoluowały w zamieszki. Przez to wprowadzono w wielu miastach godziny policyjne.

W oddzielnym raporcie policja w Arizonie ujawniła szczegóły zabójstwa innego Afroamerykanina, Diona Johnsona. Zdarzenie miało miejsce w Phoenix tego samego dnia co Floyd- 25 maja.

Według policji, Johnson został zastrzelony przez żołnierzy stanowych po tym, jak znaleziono go „nieprzytomnego na siedzeniu kierowcy” samochodu, który częściowo blokował ruch.

Podczas kontaktu żołnierza z podejrzanym, rozpoczęła się się walka i żołnierz strzelił ze swojej broni służbowej, trafiając podejrzanego

– relacjonuje policja.

Film z Buffalo wywołał burzę

Protesty w USA przybrały na sile po filmie z udziałem starszego mężczyzny. Film w Buffalo pokazuje, jak 75-letni mężczyzna podchodzi do funkcjonariuszy policji, pilnujących godziny policyjnej. Następnie odpychając go do tyłu i powodują, że przewraca się i uderza się w głowę. Kiedy leży na ziemi, krew płynie mu z ucha. Mężczyzna został zabrany karetką pogotowia, a później stwierdzono u niego poważne obrażenia głowy.

Pierwsze oświadczenie Departamentu Policji w Buffalo mówiło, że mężczyzna „potknął się” i upadł podczas „potyczki z udziałem protestujących”, potęgując oburzenie incydentem w mediach społecznościowych.

Rzecznik policji Jeff Rinaldo twierdził później, że twórcami oświadczenia byli funkcjonariusze, którzy nie byli bezpośrednio zaangażowani w incydent. Dodał, że publikacji filmu policjanci, którzy popchnęli demonstranta, zostali zawieszeni i pozbawieni wynagrodzenia.

Tego samego wieczoru dostawca w Nowym Jorku został aresztowany 27 minut po rozpoczęciu godziny policyjnej. Mimo że był kluczowym pracownikiem, zwolnionym z godziny policyjnej.

Od czego to się zaczęło?

George Floyd został uduszony przez policjantów podczas interwencji. Jednak jedyną winą 46-letniego afroamerykanina było zapłacenie w sklepie czekiem opiewającym na 20 dolarów. Sprzedawcy wydał się on podejrzany i zgłosił na policję próbę użycia fałszywego czeku.

Funkcjonariusz Derek Chauvin klęknął na szyi Afroamerykanina i go dusił. Mężczyzna prosił, aby go uwolnić. Informował, że nie może oddychać. Mimo interwencji przechodniów policjant nie posłuchał. George Floyd zmarł. Po śmierci czarnoskórego mężczyzny w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się protesty pod hasłem “nie mogę oddychać”. W wielu miastach doszło do zamieszek, które wymknęły się spod kontroli.

Zobacz także:

Jan Śpiewak ułaskawiony?

Taką decyzję podjął Andrzej Duda. Aktywista miał zapłacić wysoką grzywnę.

Niemiecki dziennik chwali rząd PiS?

Zaskakujący artykuł ukazał się w “Die Welt”. Niemcy pochwalili tam decyzje rządu.

Protesty w Londynie przerodziły się w walki z policją

Protest Black Lives Matter był pokojowy do czasu zakończenia. Wtedy zaczęły się walki z policją.