Widal.plUkrainaRosjanie protestują, Szojgu i Putin mają kolejne problemy

Rosjanie protestują, Szojgu i Putin mają kolejne problemy

Rosjanie protestują, Szojgu i Putin mają kolejne problemy
Foto: Stanislav Kozlovskiy, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Ucieczki z Rosji, protesty w kraju, politycy bezradni – co się działo 22 września 2022 roku? Zapraszamy na najciekawsze newsy napisane przez redakcję SymvolMedia.

Protesty w Rosji

Po ogłoszeniu częściowej mobilizacji w Rosji ludzie w wielu miastach wyszli na ulice, protestując przeciwko powołaniu do wojska. Policja Putina brutalnie rozproszyła protestujących, używając broni i gazu. W 38 miastach zatrzymano ponad 1300 osób. Ponadto pojawiają się informacje, że co najmniej czterech zatrzymanych protestujących zostało natychmiast zmobilizowanych do wojska. 

Problemy Szojgu i Putina

Najnowsze doniesienia medialne wskazują na to, że zarządzona przez Władimira Putina częściowa mobilizacja najprawdopodobniej zakończy się porażką prezydenta. Dużo Rosjan postanowiło zatem uciec z kraju, aby uniknąć przymusowej obecności w wojsku. Popularnym kierunkiem jest Serbia – na lotniskach w tym państwie można spotkać wielu obywateli rosyjskich, którzy mówią wprost o powodach swojej decyzji. Nie chcą walczyć za Putina, dlatego skorzystali z możliwości opuszczenia Rosji. Minister obrony Siergiej Szojgu poinformował również, że mobilizacja obejmie około 300 tysięcy osób. Już na początkowym etapie liczba ta staje się więc mało prawdopodobna. 

Pierwsza Dama w Nowym Jorku

Olena Zełenska wraz z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem wzięła udział w siedemdziesiątej siódmej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Żona Prezydenta spotkała się również z wieloma osobami i przeprowadziła sporo rozmów z różnymi światowymi przywódcami, w szczególności z Pierwszą Damą Polski Agatą Kornhauser-Dudą i Pierwszą Damą Litwy Dianą Nausiediene w ramach Trójkąta Lubelskiego – jest to pierwsze spotkanie w tej formule. Po negocjacjach Zełenska zapewniła wszystkich, że przywódcy krajów, z którymi rozmawiała, popierają Ukrainę.

Cleverly versus Ławrow

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly spotka się dziś z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem na szczycie ONZ w Nowym Jorku. Podczas swojej przemowy Clevely oskarżył Kreml o popełnianie okrucieństw w Ukrainie i tym samym łamanie prawa międzynarodowego.

Każdego dnia niszczycielskie konsekwencje rosyjskiej inwazji stają się coraz bardziej wyraźne, a dowody na rosyjskie okrucieństwa wciąż rosną

– zaznaczył Clevely. Przed spotkaniem brytyjski polityk widział się także z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą.