Widal.plPolitykaProkuratura chce ścigać internautów! Bezprecedensowa sytuacja!

Prokuratura chce ścigać internautów! Bezprecedensowa sytuacja!

W poniedziałkowy poranek emocje budzi informacja, że prokuratura chce ścigać internautów. Sprawę opisała dziś jako pierwsza Gazeta Wyborcza, ponieważ to jej czytelnicy zamieścili obraźliwe komentarze w kierunku ministra sprawiedliwości i prokuratora krajowego, za które prokuratura wszczęła głośne śledztwo.

Dziennik zwraca uwagę, że prokuratura wszczęła śledztwo o znieważenie Ziobry i Święczkowskiego z urzędu, podczas gdy większość takich postępowań toczy się z oskarżenia prywatnego.

Prokuratura chce ścigać internautów!

Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Giżycku. Chodzi o śledztwo w sprawie użytkowników forum Wyborcza.pl.

[…]którzy pod czterema artykułami krytycznie i czasem też wulgarnie wypowiadali się pod adresem ministra sprawiedliwości i jego prawej ręki, prokuratora krajowego.

Podaje dziennik.

Gazeta przypomina, że ten sam artykuł, czyli art. 212 Kodeksu karnego był wielokrotnie krytykowany przez PiS, gdy partia była w opozycji. Teraz jednak jest używany do ścigania m.in. dziennikarzy i działaczy politycznych.

Za pomówienie i “poniżenie w oczach opinii publicznej” za pomocą środków masowego przekazu art. 212 Kk przewiduje karę grzywny lub pozbawienie wolności do roku.


Na dodatek, w związku ze sprawą prokurator zwolnił wydawcę Gazety Wyborczej z obowiązku zachowania tajemnicy służbowej. Dotyczy ona nieujawniania wszelkich danych użytkowników – w tym ich adresów IP. To umożliwiło prokuraturze identyfikację użytkowników forum. Prawnik Agory, mec. Piotr Rogowski, zapowiedział już zaskarżenie decyzji prokuratury.

Czy to dopiero początek podobnych postępowań w przyszłości? I jak się ona zakończy? Jednak tego na razie nikt nie wie. Podsumowując, ta sytuacja jest bezprecedensowa.

 

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Życie seksualne pand! Czy ‘pandzie porno’ to codzienność w rezerwacie?

Życie seksualne pand! Skąd się wzięła się popularna opinia, że pandy nie potrafią się rozmnażać?

Kobieta zaczęła rodzić w aucie! Pomogli jej policjanci!

W piątek, 12 marca, nad ranem do policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, podjechał mężczyzna z nietypową prośbą. Oznajmił, że jego żonie znajdującej się w aucie odeszły wody płodowe.

Ciało noworodka znalezione na wysypisku śmieci! Makabryczne odkrycie w Łężycach

Ciało noworodka znalezione na wysypisku śmieci! Do tego makabrycznego odkrycia doszło Łężycach. Pracownicy Eko Doliny zauważyli zwłoki, które przemieszczały się na taśmie służącej do sortowania odpadów.