Widal.plSpołeczeństwoPowrót niedziel handlowych. Czy będzie zmiana przepisów?

Powrót niedziel handlowych. Czy będzie zmiana przepisów?

Powrót niedziel handlowych. W ostatniej trudnej sytuacji dla nasz wszystkich przedstawiciele różnych branży apelują do rządu o wyciągnięcie pomocnej dłoni.

Między innymi handlowcy apelują o przywrócenie możliwości handlu w niedziele przynajmniej w okresie panującej pandemii koronawirusa.

Powrót niedziel handlowych jest możliwy?

Powrót niedziel handlowych jest zakazany. Jak wynika przepisów w 2020 roku zakaz handlu nie obowiązywał jedynie w wybrane kilka niedziel w ciągu całego roku. Przed nami jeszcze dwie niedziele handlowe. Będą to te poprzedzające Boże Narodzenie czyli 13 i 20 grudnia. 

Natomiast już od przyszłego roku zakaz handlu ma obowiązywać we wszystkie niedziele. Jednak jak wiemy zaistniała sytuacja odcisnęła mocne piętno na polskiej gospodarce. Branża handlowa tak samo jak inne odczuwa bardzo zmniejszenie liczby klientów.

Czy będzie można robić zakupy w niedzielę?

Narazie sklepy muszą się zmierzyć z wyzwaniami jakie stawia przed nimi rząd w związku z koronawirusem. Nowe obostrzenia, godziny dla seniorów, zapewnienie środków ochrony osobistej dla klientów nie jest łatwe. Jednak to i tak nie jest w 100% gwarancją bezpieczeństwa podczas zakupów.

Jak przyznaje wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Olga Semeniuk.

Z apelem zniesienia zakazu handlu w niedziele zwracają się do rządu różne środowiska, w związku z czym zbierane są argumenty za i przeciw…

Opozycja także uważa, że przywrócenie niedziel handlowych wsparłoby branżę handlową. Dodatkowo przyczyniłoby się do rozładowania kolejek w sklepach. Właśnie te działania wpłynęłyby na większe bezpieczeństwo podczas robienia zakupów w czasie pandemii.

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej w zeszłym tygodniu złożyli projekt ustawy, zakładający m.in. zniesienie zakazu handlu w niedzielę przynajmniej na czas pandemii i 90 dni po jej zakończeniu.

Jest odpowiedź wiceministra

W poniedziałkowy wieczór odbyły się rozmowy z przedstawicielami branży handlowej. Udział w rozmowach brała także Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polską Izbą Handlu. Podczas tej rozmowy m.in. temat zniesienia zakazu handlu w niedziele.

Możliwe, że wysiłki przedstawicieli branży handlowej zakończą się sukcesem.

Kwestia zniesienia zakazu handlu w niedziele z pewnością wymaga systematycznego monitorowania sytuacji epidemicznej w kraju. Resort gospodarki jest otwarty na dialog w sprawie zniesienia handlu w niedziele– mówi Olga Semaniuk.

Zobacz także na Widal.pl

Nowe obostrzenia. Cały kraj w czerwonej strefie

Nowe obostrzenia. Cały kraj w czerwonej strefie. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki “Sytuacja jest niedobra i dynamiczna” . Dzisiaj zostały ogłoszone nowe zasady funkcjonowania w związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej.

Dr Paweł Grzesiowski stracił pracę w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Czy to kara za krytykowanie rządzących?

Dr Paweł Grzesiowski stracił pracę w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Medyk nie bał się i dość krytycznie oceniał działania rządzących. Nie bał się także mówić, że w Polsce przygotowanie do walki z pandemią jest bardzo dalekie od ideału.

Aborcja niezgodna z Konstytucją. Zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Co będzie dalej?

Aborcja niezgodna z Konstytucją. Zakaz aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu stał się rzeczywistością.