Widal.plSpołeczeństwoPowolne odmrożenie gospodarki? Co pójdzie na pierwszy rzut? Jest odpowiedź Jarosława Gowina

Powolne odmrożenie gospodarki? Co pójdzie na pierwszy rzut? Jest odpowiedź Jarosława Gowina

Powolne odmrożenie gospodarki? Drugi lockdown trwa już kilkanaście dni. Niektóre branże nie funkcjonują już od marca. Niektóre ledwie się otworzą i już muszą kolejny raz zamykać swoją działalność.

Znaczna część branż boryka się z ogromnymi problemami finansowymi. Jednak Jarosław Gowin ma dla nas dobre wieści. Czy rząd planuje otwarcie i ponowne uwolnienie handlu.

Powolne odmrożenie gospodarki?

Powolne odmrożenie gospodarki? 17 grudnia podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził konieczność wprowadzenia tak zwanego twardego lockdown. Kolejne zamknięcie zostało nazwane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości „narodową kwarantanną”. Twardy lockdown obowiązuje od 28 grudnia i potrwa do 17 stycznia.

Wśród obostrzeń znalazło się między innymi:

  • ograniczenia w transporcie zbiorowym
  • limity w miejscach sprawowania kultu religijnego i podczas spotkań towarzyskich i rodzinnych
  • zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  • zakaz funkcjonowania siłowni, klubów fitness, aquaparków
  • zakaz stacjonarnego funkcjonowania lokali gastronomicznych, które mogą świadczyć usługi tylko na wynos
  • zamknięto, po raz trzeci od początku pandemii, wszystkie sklepy poza sprzedającymi artykuły pierwszej potrzeby, czyli: spożywczymi, dla zwierząt, aptekami, drogeriami, salonikami z prasą i wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi
  • hotele stały się niedostępne dla wszystkich poza służbami mundurowymi, medykami, pacjentami szpitali specjalistycznych i działaczami Centralnych Ośrodków Sportu

Czy 18 stycznia nastąpi otwarcie handlu?

17 stycznia przypada ostatni dzień obowiązujących obostrzeń. W związku z tym Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii w randze wicepremiera uważa, że już następnego dnia będzie można rozpocząć stopniowe znoszenie obostrzeń. Jak przekazał dzisiaj w rozmowie z Polską Agencją Prasową:

Będę rekomendował, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia.

Póki co nie ma jeszcze konkretnych informacji. Jednak polityk poinformował, że już niedługo będą przekazane konkretne informacje. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu pojawi się więcej informacji na ten temat. W każdym razie minister Gowin obiecał, że się postara:

Chcielibyśmy ogół społeczeństwa, a zwłaszcza przedsiębiorców możliwie szybko poinformować o tym, czego należy spodziewać się po 17 stycznia i jestem przekonany, że na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli gotowe propozycje.

Oprócz branży handlowej padły także pytania odnośnie daty ponownego otwarcia hoteli, siłowni i lokali gastronomicznych. Wicepremier uznał jednak, że za wcześnie na takie spekulacje. Co więcej nie ma co liczyć na całkowitą normalność w branży handlowej. Nadal będą obowiązywały limity klientów oraz godziny dla seniorów, z wyłączeniem weekendów.

Co także na WIDAL.PL?

Szczepienia na koronawirsa dla seniorów tuż po grupie “0”. Kiedy to nastąpi?

Szczepienia na koronawirsa dla seniorów mają się odbyć tuż po grupie “0”. Już od jakiegoś czasu w Polsce dostępna jest szczepionka na Covid-19. Jednak jak narazie nie każdy może poddać się szczepieniu.

Edek z programu “Złomowisko PL” potrzebuje pomocy. Kolejny bohater programu przeżywa trudne chwile

Edek z programu “Złomowisko PL” potrzebuje pomocy. Kilka dni temu pojawiła się informacja o śmierci jednego z głównych bohaterów programu “Złomowisko PL” Marka Pawłowskiego.

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników supermarketów. O ile wzrośnie ich wypłata?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników supermarketów już od nowego roku. Mimo, że sytuacja w handlu dalej nie jest najlepsza ze względu na panującą pandemię koronawirusa to branża spożywcza nie narzeka.