Widal.plKoronawirusRząd określił jak grzebać zmarłych zakażonych koronawirusem. Włos jeży się na głowie

Rząd określił jak grzebać zmarłych zakażonych koronawirusem. Włos jeży się na głowie

Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalne zasady w jaki sposób należy obchodzić się ze zwłokami zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem. Obostrzenia dotyczą zakładów pogrzebowych, pochówku jak i najbliższej rodziny.

Pandemia spowodowana koronawirusem nadal trwa. Choć rząd zastosował specjalne restrykcje zakażonych wciąż przybywa w zastraszającym tempie. Tylko wczoraj było ich ponad 400! Z tego powodu władza postanowiła wprowadzić dodatkowe obostrzenia dla zmarłych z powodu COVID-19, co zostało opublikowane w piątkowej aktualizacji Dziennika Ustaw.

Nie można myć zwłok, specjalny ubiór pracowników

Postanowiono, że zwłoki powinny być dezynfekowane wirusobójczymi środkami. Tylko w bardzo wyjątkowych okolicznościach zakłady pogrzebowe mają prawo myć ciała, ale przy zachowaniu największych środków ostrożności. Jest to jednak niezalecane i niewskazane i wiąże się z dużym narażeniem zdrowia dla pracowników! Ponadto zatrudnieni w firmach trudniących się pochówkami powinni być wyposażeni w specjalne kombinezony lub fartuchy, rękawice, czepki oraz gogle.

Nie ubierać zwłok, nie pokazywać rodzinie

W komunikacie podano również, że ze względu na zasady bezpieczeństwa, pracownicy domów pogrzebowych nie powinni przebywać zbyt długo w bezpośrednim kontakcie ze zmarłym. W związku z tym zaleca się by nie ubierać nieboszczyków do pogrzebów. Ministerstwo Zdrowia zaleca także, aby zmarli byli umieszczani w specjalnych workach, które zmniejszają ryzyko zakażenia. Nie powinno się też okazywać zwłok rodzinie, co może być traumatycznym przeżyciem dla wielu rodzin.

Biskupi zalecają także aby, tak jak na mszy nie uczestniczyło więcej niż 5 osób – czyli tylko najbliższa rodzina.

Koronawirus w Polsce

Na tą chwilę w naszym kraju mamy 3 627 przypadki zarażenia COVID-19. 244 przypadki to zarażeni w dniu dzisiejszym(04.04.2020 godzina 19:200. Jak dotąd z powodu zarażenia zmarło w Polsce 79 osób a wyzdrowiało 116. Ponadto nasza służba zdrowia wykonała jak dotąd 73 025 testów na obecność wirusa.

Około 160 tys osób przebywa w tej chwili na kwarantannie domowej. Jest to spowodowane przyjazdem zza granicy lub potencjalnym kontaktem z zarażonymi. Objętym nadzorem epidemiologicznym jest zaś w naszym kraju już ponad 40 tys osób.

W tej chwili Polacy mają zakaz opuszczania swoich miejsc zamieszkania, poza tylko pilnymi przypadkami związanymi z wykonywaną pracą, zakupami czy wyprowadzeniem psa.