Widal.plPiSPiS chce podzielić Mazowsze na dwa mniejsze województwa. Kiedy by miało to nastąpić?

PiS chce podzielić Mazowsze na dwa mniejsze województwa. Kiedy by miało to nastąpić?

PiS chce podzielić Mazowsze na dwa mniejsze województwa. Takie plany cały czas są rozważane. Jak się okazuje PiS nie skupia się tylko na walce z panującym koronawirusem ale także w dalszym ciągu realizuje swoje wcześniej ustalone zadania.

Kiedy i w jakim celu ma nastąpić podział Mazowsza oraz w jaki sposób ma do tego dojść?

PiS chce podzielić Mazowsze na dwa mniejsze województwa

PiS chce podzielić Mazowsze na dwa mniejsze województwa. Mimo, że koronawirus nie ustępuje to PiS znajduje czas na dalszą realizację swoich wcześniejszych planów. W ostatnim czasie powrócił projekt PiS-u zakładający podział województwa mazowieckiego a także wydzielenia z niego miasta stołecznego Warszawa wraz z gminami sąsiadującymi.

Jak wynika z wypowiedzi posłów PiS, podział Mazowsza ma związek z finansami. W chwili obecnej środki pieniężne przeznaczone na całe województwo w większości pochłania Warszawa.W związku z tym pozostałe miasta i miejscowości należące do tego województwa są niedofinansowane i znacznie biedniejsze.

Jednak jak się okazuje już od 1 stycznia 2018 roku Unia Europejska traktuje Mazowsze i okolice Warszawy jako dwa osobne rejony. W związku z tym każdy obszar ma prawo ubiegać się o dofinansowania osobno ze wspólnej kasy. Natomiast ten podział ni jest odpowiedni według posłów PiS-u. W związku z tym wystosowali własny projekt podziału Mazowsza na województwo mazowieckie (nowe) oraz warszawskie (lub stołeczne).

Nadzorującym cały projekt jest poseł PiS, Marek Suski. Jak stwierdził w rozmowie z RMF FM:

Siedzibą władz nowego województwa będzie największe miasto na Mazowszu, czyli Radom.

Kiedy możemy spodziewać się podziału Mazowsza?

Podczas rozmowy zadano także pytanie odnośnie terminu w którym miałoby dojść do podziału. Co ciekawe Suski wskazuje niezbyt odległy termin:

No jeżeli tę ustawę przyjmiemy [w Sejmie – przyp.red.], jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądała sprawa Senatu, mam nadzieję podpisu prezydenta, to w przyszłym roku. Myślę, że gdzieś połowa przyszłego roku to byłby dobry termin.


Pomysł aby podzielić Mazowsze pojawił się już na początku października tego roku. Jak stwierdzili pomysłodawcy tego planu ma to być najlepszy sposób, aby zmaksymalizować rozwój zarówno Warszawy, jak i regionów wokół niej.

Natomiast struktury Unii Europejskiej nie są zbyt przychylne zmianom administracyjnym w Polsce. 5 października opublikowano oficjalne stanowisko w tej sprawie:

Rada ds. Unii Europejskiej wzywa do zaprzestania prób podziału województwa mazowieckiego. Celem reformy administracyjnej wdrożonej w 1999 r. było powołanie silnych ekonomicznie i gospodarczo województw, które są w stanie skutecznie realizować powierzone im zadania. Podział administracyjny województwa mazowieckiego i stworzenie jednego z biedniejszych w Polsce, jakim byłoby Mazowsze regionalne, przeczy więc idei reformy samorządowej i narusza podstawy samorządności w Polsce.

Zobacz także na Widal.pl

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podał się do dymisji. Jaki jest powód jego rezygnacji?

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podał się do dymisji. Taką informacje przekazał za pośrednictwem Twittera Rzecznik Rządu. To już kolejna osoba, która w ostatnim czasie postanowiła zrezygnować z pełnionych dotychczas obowiązków. Jaki jest powód odejścia Głównego Inspektora Sanitarnego?

Ewa Minge podsumowała miłosne podboje Barona. Blanka Lipińska broni byłego partnera

Ewa Minge podsumowała miłosne podboje Barona. Związek Blanki Lipińskiej oraz Barona zdecydowanie można określić jako jeden z bardziej emocjonujących w polskim show biznesie.

Bronisław Komorowski trafił do szpitala. Jaki jest stan zdrowia byłego prezydenta?

Bronisław Komorowski trafił do szpitala. Były prezydent niespełna tydzień temu przekazał, że jest zakażony koronawirusem. Jak wynika z informacji przekazanych przez “Fakt” Bronisław Komorowski jest transportowany karetką do Warszawy ze szpitala w Sejnach. Decyzja ta została podjęta przez Ministerstwo Zdrowia.