Widal.plOgólnePies rozumie ludzką mowę? Przełomowe badania naukowców

Pies rozumie ludzką mowę? Przełomowe badania naukowców

Pies to zwierzę, o którym na pewno można powiedzieć, że jest jednym z najinteligentniejszych stworzeń. Nieraz potrafi zaskoczyć swoim właścicieli. Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili przełomowe badania, z których wynika, że jest mądrzejszy niż nam się wydaje.

Pies to stworzenie bez którego wielu ludzi nie wyobraża sobie swojego życia. Nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. Słynie również z nieprzeciętnej inteligencji wśród zwierząt. Często można odnieść wrażenie, że pies rozumie o wiele więcej niż nam się pozornie wydaje.

Pies potrafi rozróżnić poszczególne słowa

Brytyjscy naukowcy zbadali zdolność psów do rozpoznawania poszczególnych słów wypowiadanych przez człowieka. Testy zostały przeprowadzone przez naukowców z University of Sussex w Brighton. Swoje obserwacje ujawnili w czasopiśmie “Biology Letters”. Wielu może zaskoczyć efekt ich badań

Na co dzień możemy się spotkać z sytuacją, że właściciel opowiada coś swojemu psu, a inna osoba pyta z niedowierzaniem: “Po co do niego mówisz? Przecież on nic nie rozumie”. Okazuje się, że to wcale nie jest prawda. Brytyjscy eksperci uważają, że psy podobnie jak ludzie rozróżniają mowę człowieka w zależności od wieku czy płci. Co więcej, czworonogi rozpoznają także poszczególne wyrazy.

Naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania

Zespół naukowców prowadzony przez dr Holly Root-Gutteridge przeprowadził wiele badań, którym zostali poddani przedstawiciele czterdziestu dwóch ras psów. Zwierzętom puszczano proste, jednosylabowe wyrazy, które brzmią podobnie do siebie. Słowa nie mogły być podobne do popularnych komend oraz były wypowiadane przez osoby o różnej płci i akcencie.

Według raportu naukowców, psy pochylały się i poruszały uszami w stronę głośnika, kiedy usłyszały nowe słowo. Gdy wyraz został użyty przez inną osobę, czworonogi już nie reagowały. Ten materiał może dowodzić, że psy rozumieją poszczególne słowa, niezależnie od tego, przez kogo są wypowiadane. Te badania mogą dowodzić, że psy rozumieją poszczególne słowa i nie musi je wypowiadać ich właściciel.

Te badania sugerują, że pomimo wcześniejszych założeń, zdolności rozpoznawania słów nie można przypisać wyłącznie ludziom

– informuje dr Holly Root-Gutteridge. Dodaje jednak, że nie można jednoznacznie stwierdzić czy psy rozumieją znaczenie wypowiadanych słów. Potrafią je jednak rozróżniać.