Pierwsza pomoc w czasie koronawirusa tak jak większość sfer naszego życia musiała zostać zrewolucjonizowana. W tym szczególnym czasie jeszcze bardziej powinniśmy dbać o bezpieczeństwie swojej jak i innych osób.
Od momentu ogłoszenia pandemii, każdy stara się zachowywać dystans społeczny. Co więc zrobić kiedy będziemy w sytuacji , która będzie wymagała od nas udzielania potrzebujące osobie pierwszej pomocy? Taka potrzeba szczególnie stawia nas w sytuacji potencjalnego zagrożenia.
Pierwsza pomoc w czasie koronawirusa
Pierwsza pomoc w czasie pandemii koronawirusa stawia przed nami pewne wymagania. Jak wynika z wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji należy przede wszystkim założyć, że każdy poszkodowany wymagający pomocy jest osobą zarażoną wirusem SARS-CoV-2. W związku z tym należy także postępować w szczególny sposób.
Należy przestrzegać kilka podstawowych zasad:
1. Ocenę oddechu metodą “widzę- słyszę- czuję” należy zastąpić jedynie obserwacją klatki piersiowej i brzucha.
2. NIE udrażniamy górnych dróg oddechowych poprzez odgięcie głowy osoby poszkodowanej i uniesienie żuchwy.
3. Przede wszystkim zakrywamy usta i nos. Jeżeli mamy taką możliwość i posiadamy rękawiczki to również je zakładamy. W następnej kolejności zakrywamy usta i nos osoby poszkodowanej.
4. Dzwonimy pod numer ratunkowy 112 lub 999. Następnie postępujemy według instrukcji nam przekazywanych.
5. Staramy się uzyskać informację, czy osoba poszkodowana ma zdiagnozowany wirus COVID-19.
6. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha to przechodzimy do resuscytacji. REZYGNUJEMY z oddechów ratowniczych. Wykonujemy jedynie uciśnięcia.
7. Udzielamy poszkodowanemu tylko i wyłącznie niezbędnej pomocy. Jeśli jest taka potrzeba to zakładamy opatrunek, powstrzymujemy krwotok, zmieniamy pozycję.
8. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu w bezpieczny sposób pozbywamy się środków ochrony indywidualnej. Myjemy lub dezynfekujemy ręce oraz kontaktujemy się z lokalną stacją sanitarną.
Kara za nie udzielenie pierwszej pomocy
Warto pamiętać, że mamy obowiązek niesienia pomocy każdemu człowiekowi, który znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia albo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Obowiązek ten ma rangę obowiązku prawnego, obwarowanego sankcją karną. Przestępstwo nieudzielenia pomocy zostało uregulowane w art. 162 Kodeksu karnego.
Zgodnie z art. 162 § 1 k.k.,
kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Zobacz także na WIDAL.pl
Wczoraj pewien mężczyzna pobił ekspedientkę, bo ta zwróciła mu uwagę na brak maseczki zakrywającej usta i nos. Ten w przypływie złości pięściami wyładował na niej swoja agresję.
Katastrofa lotnicza w Indiach! Dokładnie w mieście Kalikat w stanie Karela w Indiach doszło do makabrycznej tragedii. Na pasie startowym na lotnisku doszło do dramatycznych scen! Samolot złamał się na pół! Są ofiary śmiertelne!
Nagi facet gonił dziki na plaży. Do niecodziennych wydarzeń doszło na terenie kąpieliska nad jeziorem Teufelssee. Kompletnie goły mężczyzna ruszył w pościg za zwierzętami, które ukradły mu laptopa.
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.