PGG może ponieść ogromne straty w związku z decyzją o zamknięciu wydobycia w 10 kopalniach na okres 3 tygodni. Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ “Solidarność” i Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ “Solidarność” domagają się natychmiastowego wycofania tej decyzji.
“Solidarność” podkreśla, że w tej chwili nie ma żadnych rozwiązań prawnych pozwalających na sfinansowanie wypłaty wynagrodzeń górników ze środków innych niż zasoby pieniężne Polskiej Grupy Górniczej. Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział w poniedziałek, że podczas 3-tygodniowego postoju górnicy otrzymają 100 proc. wynagrodzenia.
PGG poniesie ogromne straty
PGG, czyli Polska Grupa Górnicza nie może wstrzymywać w całości wydobycia. Zdaniem górników można je zmniejszyć do maksymalnie 40%, ale nie zatrzymać w całości.
Każdy, kto ma elementarną wiedzę na temat funkcjonowania kopalń węgla kamiennego, wie, że tego typu zakładów nie można zatrzymać z dnia na dzień bez odpowiedniego zabezpieczenia technologicznego. Co więcej, żeby górnicy po tak długiej przerwie mieli do czego wracać, kopalnia musi działać co najmniej na 50 proc. swoich mocy
– napisała Solidarność w odezwie do Morawieckiego.
Niezrozumiały jest też dla nas fakt, że decyzja o wstrzymaniu wydobycia obejmuje również te zakłady, w których wśród załogi nie stwierdzono przypadków zakażeń, czyli w kopalniach Piast, Rydułtowy, Chwałowice, Pokój, Wesoła i Wujek
– dodaje.
“Solidarność” apeluje o zdrowy rozsądek
Zdaniem “Solidarności” dotychczasowe działania w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi były przeprowadzone odpowiednio, dlatego dziwi ich decyzji rządu.
Podczas spotkania reprezentantów rządu, zarządu PGG i przedstawicieli strony społecznej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, które odbyło się 7 czerwca, nie zostało zawarte żadne porozumienie, ani jakiekolwiek inne wiążące uzgodnienie dotyczące decyzji o zamknięciu kopalń na trzy tygodnie
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek rano, że od wtorku nastąpi wstrzymanie wydobycia w dwóch kopalniach JSW i dziesięciu kopalniach PGG w celu zwalczenia ognisk koronawirusa. Postojowe ma potrwać trzy tygodnie.
Wspomiane kopalnie to: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba-Wirek, Pokój, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy, Mysłowice-Wesoła oraz Wujek z PGG, a także Knurów-Szczygłowice oraz Budryk z JSW.
Zobacz także:
Początkowo bon turystyczny miał być dla każdego pracującego Polaka i wynosić 1000 zł. Okazuje się jednak, że zasady jego przyznawania będą zgoła innego.
To było do przewidzenia. W drugiej połowie roku 2020 mieszkania będą tańsze. I to dużo tańsze. Taką tendencję zapowiedzieli analitycy PKO Banku Polskiego. Czynników na spadek cen nieruchomości w naszym kraju jest dużo.
To, że opłaca się być lekarzem jest prawdą znaną od wieków. Jest to zawód prestiżowy, polegający na społecznym zaufaniu, ale także często intratny. Którzy specjaliści lekarscy w Polsce zarabiają najwięcej za pracę w swoim fachu?
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.