Widal.plPolitykaPGG będzie miało 500 milionów strat? “Solidarność” nie zgadza się na zamknięcie kopalń!

PGG będzie miało 500 milionów strat? “Solidarność” nie zgadza się na zamknięcie kopalń!

PGG może ponieść ogromne straty w związku z decyzją o zamknięciu wydobycia w 10 kopalniach na okres 3 tygodni. Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ “Solidarność” i Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ “Solidarność” domagają się natychmiastowego wycofania tej decyzji.

“Solidarność” podkreśla, że w tej chwili nie ma żadnych rozwiązań prawnych pozwalających na sfinansowanie wypłaty wynagrodzeń górników ze środków innych niż zasoby pieniężne Polskiej Grupy Górniczej. Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział w poniedziałek, że podczas 3-tygodniowego postoju górnicy otrzymają 100 proc. wynagrodzenia.

PGG poniesie ogromne straty

PGG, czyli Polska Grupa Górnicza nie może wstrzymywać w całości wydobycia. Zdaniem górników można je zmniejszyć do maksymalnie 40%, ale nie zatrzymać w całości.

Każdy, kto ma elementarną wiedzę na temat funkcjonowania kopalń węgla kamiennego, wie, że tego typu zakładów nie można zatrzymać z dnia na dzień bez odpowiedniego zabezpieczenia technologicznego. Co więcej, żeby górnicy po tak długiej przerwie mieli do czego wracać, kopalnia musi działać co najmniej na 50 proc. swoich mocy

– napisała Solidarność w odezwie do Morawieckiego.

Niezrozumiały jest też dla nas fakt, że decyzja o wstrzymaniu wydobycia obejmuje również te zakłady, w których wśród załogi nie stwierdzono przypadków zakażeń, czyli w kopalniach Piast, Rydułtowy, Chwałowice, Pokój, Wesoła i Wujek

– dodaje.

“Solidarność” apeluje o zdrowy rozsądek

Zdaniem “Solidarności” dotychczasowe działania w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi były przeprowadzone odpowiednio, dlatego dziwi ich decyzji rządu.

Podczas spotkania reprezentantów rządu, zarządu PGG i przedstawicieli strony społecznej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, które odbyło się 7 czerwca, nie zostało zawarte żadne porozumienie, ani jakiekolwiek inne wiążące uzgodnienie dotyczące decyzji o zamknięciu kopalń na trzy tygodnie

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek rano, że od wtorku nastąpi wstrzymanie wydobycia w dwóch kopalniach JSW i dziesięciu kopalniach PGG w celu zwalczenia ognisk koronawirusa. Postojowe ma potrwać trzy tygodnie.

Wspomiane kopalnie to: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba-Wirek, Pokój, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy, Mysłowice-Wesoła oraz Wujek z PGG, a także Knurów-Szczygłowice oraz Budryk z JSW.

Zobacz także:

Nowe 500+? Bon turystyczny nie będzie dla każdego Polaka

Początkowo bon turystyczny miał być dla każdego pracującego Polaka i wynosić 1000 zł. Okazuje się jednak, że zasady jego przyznawania będą zgoła innego.

Mieszkania będą tańsze! Czeka nas gwałtowny spadek cen nieruchomości!

To było do przewidzenia. W drugiej połowie roku 2020 mieszkania będą tańsze. I to dużo tańsze. Taką tendencję zapowiedzieli analitycy PKO Banku Polskiego. Czynników na spadek cen nieruchomości w naszym kraju jest dużo.

Opłaca się być lekarzem! Którzy specjaliści zarabiają najwięcej w Polsce?

To, że opłaca się być lekarzem jest prawdą znaną od wieków. Jest to zawód prestiżowy, polegający na społecznym zaufaniu, ale także często intratny. Którzy specjaliści lekarscy w Polsce zarabiają najwięcej za pracę w swoim fachu?