Paszporty dla dzieci ze związków jednopłciowych. Prowadzenie i modyfikacja projektu paszportach to najlepsza okazja aby wprowadzić zmiany w sprawie dzieci ze związków jednopłciowych.
Takie zdanie ma Rzecznik Praw Obywatelskich. Co więcej Adam Bodnar zwrócił się już w tej sprawie do MSWiA.
Paszporty dla dzieci ze związków jednopłciowych
Paszporty dla dzieci ze związków jednopłciowych zostaną uregulowane prawnie? Narazie trwa projekt jednak jak w swojej wypowiedzi zaznaczył RPO Adam Bodnar:
Pożądanym kierunkiem zmian (…) jest wyraźne uregulowanie sytuacji osób, w których zagranicznych aktach urodzenia jako rodzice widnieją osoby tej samej płci, poprzez umożliwienie wydania polskiego paszportu stałego tym osobom na podstawie zagranicznego aktu urodzenia i odstąpienie od zasady obligatoryjnej transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia tych osób w przypadku ubiegania się o paszport stały.
Już na początku lutego ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji i trafił do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych, przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Co ważne według rokowań ma on m.in. utworzyć nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych, możliwość złożenia elektronicznego wniosku o paszport, a także wśród usług elektronicznych ma wprowadzić m.in. powiadamianie obywateli o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu.
Kwestia sporna zostanie uregulowana?
Rzecznik Praw Obywatelskich w swojej opinii przypomniał, że:
Urodzeni za granicą i tam mieszkający małoletni obywatele RP – których polscy rodzice są tej samej płci – nie mają możliwości uzyskania polskich dokumentów.
W związku z tym Adam Bodnar zwrócił się do MSWiA o umożliwienie im tego przy okazji konsultowanej zmiany przepisów.
Już od lat toczy się spór dotyczący kwestii procedury przyznawania polskich dokumentów dzieciom, które to w zagranicznych aktach urodzenia mają wpisanych rodziców tej samej płci. Wynika to z faktu, że Polskie urzędy z reguły nie dokonują transkrypcji takich zagranicznych aktów urodzenia. W związku z tym gdy rodzina otrzyma odmowę transkrypcji aktu urodzenia nie ma możliwości złożyć skutecznie wniosku o wydanie dziecku polskiego paszportu.
Uchwała NSA bez rezultatów?
Co więcej według RPO wobec wykładni z uchwały NSA “możliwość skutecznego wnioskowania o transkrypcję aktów urodzenia, w których jako rodziców wpisano osoby tej samej płci, jest niedostępna”.
Jedyną drogą uzyskania dla dziecka numeru PESEL i polskich dokumentów tożsamości pozostaje wydanie ich na podstawie zagranicznego aktu urodzenia. Tymczasem z informacji RPO wynika, że uchwała NSA nie wpłynęła na praktykę stosowania przepisów prawa. Konsulowie niezmiennie wymagali przedstawienia odpisów polskich aktów urodzenia w toku postępowania o wydanie dokumentu paszportowego – zaznaczył Rzecznik.
Dodatkowo RPO zaznaczył, że – projekt w obecnym kształcie “przy ubieganiu się o paszport tymczasowy zdaje się dopuszczać, jako wystarczający, odpis zagranicznego aktu urodzenia, ale nie przewiduje tego w przypadku ubiegania się o paszport stały”.
Dlatego też Adam Bodnar napisał w związku z tym Bodnar do wiceministra SWiA Pawła Szefernakera:
Zwracam się (…) o wypracowanie takich rozwiązań, które umożliwią uzyskiwanie polskich dokumentów tożsamości, w tym paszportów, także obywatelom polskim, w których zagranicznych aktach urodzenia wpisano jako rodziców osoby tej samej płci.
Co jeszcze na WIDAL.PL?
Zakaz wędrowania w Tatrach po zmroku obowiązuje od 1 marca do końca listopada. Jak przekazali przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w szczególności chodzi o fakt, że dla jednych zwierząt noc to czas odpoczynku, a dla innych czas aktywności i żerowania.
W Robawach w województwie Warmińsko- Mazurskim doszło do dramatycznego wypadku. W sobotnie popołudnie na zamarzniętym stawie bawiły się dwie dziewczynki. Lód pod nimi się załamał. Na pomoc dzieciom ruszył 30-latek.
Na nagraniu widać, jak kobieta kierująca autem wjeżdża w stację Orlen. Później wycofuje się z miejsca i ucieka. O całej sprawie dowiadujemy się z mediów społecznościowych.
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.