Widal.plSpołeczeństwoPaństwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolować pracujących zdalnie?

Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolować pracujących zdalnie?

Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolować pracujących zdalnie. Będzie ona sprawdzać czy pracownik ma odpowiednie warunki do pracy. Czego konkretnie będą dotyczyć kontrole?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki w home office swojego pracownika. Jeżeli jednak odmówi, wtedy sprawą zajmie się PIP, który będzie nakładał kary finansowe.

Państwowa Inspekcja Pracy skontroluje pracę zdalną

Państwowa Inspekcja Pracy przede wszystkim będzie przeprowadzać kontrole na wezwanie pracownika. To właśnie oni najczęściej zgłaszają różne nieprawidłowości dotyczące nieodpowiednich warunków pracy zdalnej z domu.

Adwokat Piotr Walczak w programie “Money. To się liczy” powiedział między innymi, że

Pracownik, który pracuje zdalnie, ale będzie miał zastrzeżenia dotyczące zachowania bezpieczeństwa czy zachowania higieny pracy, w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do pracodawcy.

Jednak w dalszej części adwokat powiedział coś bardzo ważnego. Mianowicie:

Pracownicy PIP mogą przeprowadzać kontrolę wyrywkowo. Będą mieli od pracodawcy listę osób pracujących w domu.

Ile będzie wynosić kara dla pracodawcy za niezapewnienie pracownikowi odpowiednich warunków?

Adwokat nie ma dobrych wieści dla pracodawców, którzy nie przejmą się losem swoich podwładnych i nie zapewnią im odpowiednich warunków do pracy zdalnej.

Może skończyć się na wydaniu zaleceń albo nałożeniu kar pieniężnych. Może to być np. mandat w wysokości od 500 do 5000 zł, a sąd może jeszcze zwiększyć tę karę do 30 tys. zł – mówił Piotr Walczak.

Jednak warto wiedzieć, że gdy pracownik Państwowej Inspekcji Pracy nas odwiedzi to nie musimy go wpuścić do naszego domu. Nie ma odgórnie ustalonego obowiązku aby wpuścić go do naszego lokum.

Można spokojnie wysnuć przekonanie, że jeśli ktoś, do kogo przychodzi inspekcja, nie chce przyjąć takiego inspektora, może odmówić zasłaniając się kwestiami bezpieczeństwa czy zdrowia – informuje Piotr Walczak.

Zdecydowana część osób, które pracują zdalnie robią to ze względu na koronawirusa, który w marcu pokrzyżował nam wiele planów. Natomiast w czerwcu rząd uregulował przepisy dotyczące tej formy pracy w jednej z tarcz antykryzysowych.

Zobacz także na Widal.pl

Żubr poturbował turystę w Puszczy Białowieskiej. Dlaczego?

Żubr poturbował turystę w Puszczy Białowieskiej. Taką informację przekazali pracownicy Parku Narodowego.
Mężczyzna po ataku zwierzęcia odniósł na tyle poważne obrażenia ciała,że trafił do szpitala w pobliskiej Hajnówce.

Strajk klimatyczny sparaliżował Warszawę. Dlaczego policja musiała interweniować?

Strajk klimatyczny sparaliżował Warszawę. Aktywiści z organizacji Extinction Rebellion zablokowali centrum stolicy. Miało to na celu zwrócenie uwagi na zagrożenie środowiska naturalnego przy biernej postawie rządzących.

Aleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki w Berlinie. Czy mężczyzna wróci do pełni zdrowia?

Aleksiej Nawalny został wybudzony ze śpiączki w Berlińskim szpitalu. To właśnie w szpitalu Charite rosyjski opozycjonista został odłączony od respiratora oraz wybudzony ze śpiączki.