Widal.plZwierzętaPandemia służy zwierzętom! Gigantyczny ryś w Polsce!

Pandemia służy zwierzętom! Gigantyczny ryś w Polsce!

Pandemia służy zwierzętom! Gigantyczny ryś w Polsce!
Foto: facebook: Lasy Państwowe

 Leśniczy w Nadleśnictwie Maskulińskie miał wyjątkowe szczęście. Spotkał wygrzewającego się na sosie drewna gigantycznego rysia. Zwierzę to było spokojne i nie uciekło na widok człowieka.

Gajowy Paweł z Nadleśnictwa Maskulińskiego. Podczas spaceru natknął się na rysia, który wygrzewał się w promieniach słońca, leżąc na stosie drewna. Mężczyzna niezwłocznie wyciągnął telefon i zarejestrował wyjątkowy moment kamerą. Nagranie opublikował później na Facebooku.

Rysie wracają do polskich lasów

Autor nagrania zauważył, że był to wyjątkowy i unikatowy moment. Drapieżniki te uważane są za bardzo skryte i unikające przeważnie kontaktu z człowiekiem. Mimo że zgłoszeń pracowników o spotkaniach z rysiami jest coraz więcej, z różnych części Polski to nadal są one bardzo rzadkie. Jednak niesamowicie cieszy fakt, że są one coraz częstsze, bo oznacza, że mają w lasach dobre warunki do życia.

Rysie to zagrożony gatunek

Ryś naturalnie występuje w przyrodzie bardzo rzadko. Od połowy XX wieku do 2015 roku populacja tego drapieżnika w Polsce i w Europie systematycznie spadała. Na szczęście w ciągu ostatnich 6 lat liczba osobników w naszym kraju wzrosła z 40 do około 200. Aż 60 procent z nich występuje w Karpatach. Coraz częstsze obserwacje zwierzęcia świadczą o tym, że jest ich coraz więcej i odpowiadają im warunki terenów leśnych.

Rysie otarły się o wyginięcie, ale mimo wzrastającej populacji wciąż są gatunkiem krytycznie zagrożonym.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Czy Polacy oddadzą hołd Black Lives Matters? Spekulacje przed meczem z Anglią!

W środę 31 marca ma odbyć się mecz pomiędzy Polską a Anglią. W eliminacjach do mistrzostw świata grają różne nacje, i ludzie o różnych kolorach skóry. Oprócz tego jak poradzą sobie piłkarze Polski, kibice zastanawiają się  także czy oddadzą hołd ruchowi Black Lives Matter (BLM) i razem z piłkarzami Anglii uklękną na murawie.

Czy zwierzęta przenoszą koronawirusa? Jest pierwsza szczepionka dla zwierząt

Mimo, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta przenoszą koronawirusa na ludzi w Rosji zarejestrowano pierwszą szczepionkę przeciw Covid-19 dla zwierząt, CarniVacCov. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) w środę poinformowała, że szczepionka przeznaczona będzie dla zwierząt futerkowych oraz psów i kotów.

Klaudia Halejcio wkrótce zostanie mamą. Wcześniej jednak prosi o pomoc w wyborze imienia dla córki!

Klaudia Halejcio wkrótce zostanie mamą. O tym fakcie poinformowała w połowie lutego. W mediach społecznościowych z dumą prezentuje swój stan oraz dzieli się z fanami rozwojem sytuacji. Jej Instagram obfituje w piękne zdjęcia na których widać jak celebrytka znosi ciążę.