Widal.plPolitykaOświadczenie Donalda Tuska! Nie weźmie udziału w wyborach!

Oświadczenie Donalda Tuska! Nie weźmie udziału w wyborach!

W sieci pojawiło się oświadczenie Donalda Tuska! Były premier naszego kraju nie weźmie udziału w wyborach prezydenckich zaplanowanych na dzień 10 maja.

Donald Tusk ma wielkie wątpliwości co do zasadności przeprowadzenia najbliższych wyborów prezydenckich. Sam nie nazywa ich wyborami, a “procedurą głosowania przygotowaną przez ministra Sasina i PiS”.

Oświadczenie Donalda Tuska

Na oficjalnej stronie na Facebooku, Donald Tusk wystoował oświadczenie w formie wideo. Przedstawia on powodu, przez które nie weźmie udziału w najbliższych wyborach.

I powody te nie mają jedynie związku z bezpieczeństwem Polaków w czasie pandemii koronawirusa. Są znacznie bardziej obszerne.

“Chcę Państwu dzisiaj powiedzieć bardzo wyraźnie, dlaczego nie będę uczestniczył 10 maja w procedurze głosowania przygotowanej przez ministra Sasina i PiS. Celowo unikam słowa wybory, ponieważ analizowałem to przez wiele tygodni i ta sytuacja przygotowywana przez rząd 10 maja nie ma z wyborami nic wspólnego.

Jakie są powody dla których moim zdaniem nie powinniśmy uczestniczyć 10 maja w tym korespondencyjnym głosowaniu?

Dalej Donald Tusk tłumaczy powody, przez które nie weźmie udziału w majowych wyborach prezydenckich:

Pierwszy jest oczywisty i zna go każdy z nas. To jest problem bezpieczeństwa. Nie ma żadnego powodu, abyśmy dzisiaj w stu procentach zaufali rządzącym, którzy mówią, że coś jest bezpieczne, a coś jest niebezpieczne. Jeśli chodzi konkretnie o wybory, to chciałbym usłyszeć rekomendację nie pana Sasina, ze jego procedura jest bezpieczna. Jest on chyba ostatnią osoba w Polsce, która kojarzy mi się z bezpieczeństwem. Nie wystarczy mi zapewnienie ministra Szumowskiego. Przecież niedawno słyszeliśmy, że noszenie maseczek jest bez sensu, a później wprowadził obowiązkowe noszenie maseczek. Mówię to nie dlatego, żeby się wyzłośliwiać, tylko przypomnieć ponownie, dlaczego mamy te wątpliwości. Dlaczego nie ufamy tym, którzy mają interes polityczny, trochę lekceważą bezpieczeństwo tych wszystkich, którzy mieliby w tym uczestniczyć. […]

Ja nie chcę przekonywać ani moich bliskich ani nikogo w Polsce, co wydaje mi się obciążone pewnym ryzykiem i co do czego nasi rządzący nie tają uczciwej intencji.

Jest też drugi powód. To powód konstytucyjny. Te wybory nie będą wyborami w sensie ustrojowym. Nie będą wolne, nie będą równe. Zmiany w kodeksie wyborczym są niekonstytucyjne. Nie mówię już o tym, co wyprawiają media publiczne i że kampania wyborcza kandydatów była nierówna. I to co najważniejsze, to to, że nikt nie zapewni nam tajności wyborów. A ludzie chcą mieć pewność, ze ludzie głosują tak, żeby władza nie wiedziała jak głosują. […]”

Całe oświadczenie Donalda Tuska do sprawdzenia poniżej:

https://www.facebook.com/donaldtusk/videos/223631295754006/
Koronawirus w Polsce – jaka jest aktualna sytuacja?

Przybywa chorych i rośnie także liczba zgonów. Podano najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia.

Czy możemy wyjechać na majówkę?

Można, ale trzeba będzie podporządkować się obowiązującym zakazom. Niektórym może się to nie spodobać.

Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe i salony fryzjerskie?

Dzięki nieoficjalnych informacji poznaliśmy datę otwarcia galerii handlowych. Otworzą się wtedy również salony kosmetyczne i fryzjerskie.