„Edukacja podstawą wyjścia z kryzysu”, czyli jak jak nauczyciele z Dniepru przywrócili pracę swojej szkoły w Krakowie – zapraszamy na tekst red. Marii Kotelnikovej z SymvolMedia!
W 2014 roku w Dnieprze powstała organizacja publiczna „Jedność”. Jej założycielki – Olena Postolnyk i Olena Koltunovych – postawiły sobie wtedy wyzwanie stworzenia szkoły, w której uczniowie mogliby znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania. I w końcu zostać ludźmi, których umiejętności i wiedza pomogą zbudować wymarzony kraj w świecie bez wojen i przemocy. Szkoła kształcenia projektowego „Polit” szybko zyskała popularność – jako podstawę wybrano pedagogikę humanitarną, gdzie uczy się dzieci podstawowych zasad funkcjonowania w społeczeństwie. I było to bardzo atrakcyjne zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców.
24 lutego wszystko się zmieniło. Po trudnych namysłach zespół zdecydował się odejść – przebywanie w piwnicach przy dźwiękach wybuchów i alarmów powietrznych nie dawało pewności na przyszłość. Kobiety czuły i rozumiały swoją odpowiedzialność za innych, dlatego na początku marca siedem nauczycielek wraz z dziewięcioma nastolatkami wyruszyło w podróż donikąd. Jak wielu innych Ukraińców, również zostali uratowani przez Polskę.
Spotkaliśmy się w Krakowie z dyrektorem PR tego projektu i nauczycielką Kateryną Zasmenko. To właśnie tutaj, dzięki polskim fundacjom „Kocham Dębniki” i „Pomóżmy razem”, mieszkańcy Dniepru zdołali wznowić działalność i zacząć pomagać ukraińskim dzieciom w sposób, w jaki najlepiej sobie radzą.
„Edukacja to podstawa wyjścia z każdego kryzysu. A samozrozumienie to szansa na zmianę swojego życia, a nawet i całego świata na lepsze. Połączenie tych dwóch tez to podstawa naszej pracy z dziećmi. Pomagamy im odpowiedzieć na pytania „Kim jestem?”, „Jaki świat mnie otacza?”, „Jak mam się z nim komunikować?”. A odpowiedzi szukamy na naszych lekcjach praktycznej filozofii, niesamowitej historii, wnikliwej lektury itp. Gry komunikacyjne pozwalają dzieciom otworzyć się i nauczyć pracy w zespole. Wesoła retoryka i zanurzenie w świecie kina poszerzają horyzonty oraz dają możliwość wyrobienia i wyrażenia swojej opinii.
Dzisiejsze warunki zmieniły nasze dzieci. I dlatego na początku przyjęliśmy absolutnie wszystkich – była to przestrzeń dla potrzebujących pomocy i towarzystwa. Chcieliśmy pokazać, że są tu bezpieczni, że nie zostali sami. Powoli wracamy jednak do naszych tradycyjnych zajęć, a także przygotowujemy program dla dorosłych. Bo dziecko nie może być spokojne i zdrowe, gdy rodzice są w stanie ciągłej niepewności i stresu. Stanie, który towarzyszy teraz prawie każdemu”.
Całe przedsięwzięcie nie zaczęło się jednak w Krakowie. Pierwszym przystankiem „Jedności” był Cieszyn, miasto na południu Polski. To tam zespół nauczycieli i uczniów miał okazję odetchnąć po ewakuacji z Ukrainy i zrozumieć, jak będzie wyglądało ich życie w przyszłości. Kateryna mówi, że już po miesiącu dzieci z Dniepru czuły się pewnie w mieście, ponieważ chętnie włączały się w każdą twórczą inicjatywę. Razem z polskim studiem animacji Dinksy stworzono animowaną prezentację Ukrainy, a już w maju wzięto udział w międzynarodowym wydarzeniu „Razem dla Pokoju – instytucje kultury wobec wojny”. Zebrali się artyści z różnych krajów świata, a jedynym celem dla nich wszystkich była modlitwa o pokój w Ukrainie.
Obecnie pod adresem Podzamcze 26 aktywnie działa centrala „Jedności”, zaś szkoła nazywa się “Lot pod Wawelem”. Natomiast cel ukraińskich nauczycieli pozostał ten sam – poprzez “kochającą edukację” dodać nastolatkom skrzydeł i wychować utalentowanych i wykształconych ludzi, którzy potrafią zmieniać świat.
Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.