Widal.plSportOdchodzi król futbolu

Odchodzi król futbolu

Odchodzi król futbolu
Foto: Marcello Casal Jr./ABr, CC BY 3.0 BR , via Wikimedia Commons

Dziękujemy dziś opuszczającemu nas jednemu z trzech “ojców założycieli” futbolu. Pele – obok Eusebio i Maradony – uświetnił najpiękniejszą na świecie dyscyplinę sportu. Wykreował nowe spojrzenie, porwał tłumy, zrobił z Brazylii prawdziwe mocarstwo w piłce nożnej.

Urodził się 23 października 1940 r. w Tres Coracoes. Absolutny fenomen, który błyszczał na mundialach, dając radość swoim rodakom i kibicom na całym świecie. Piłkarsko dorastał w klubie Santos, gdzie w 638 meczach zdobył aż 619 goli. To niesamowity, fenomenalny wynik, budzący podziw po dziś dzień.

Mundiale były specjalnością tego zawodnika. W 1958 r. w Szwecji, w 1962 w Chile, w 1970 w Meksyku. 

Pele zadebiutował właśnie w Szwecji. Zabłysnął w fazie pucharowej – w ćwierćfinale zdobył gola przeciwko Walii, a w półfinale strzelił hat-tricka Francji. Po finale był już bogiem…zdobył dwa gole gospodarzom. Cała Brazylia na ustach miała tylko jedno słowo – Pele. Każdy chciał się z nim identyfikować, każdy chciał podążać za jego przykładem.

Na mundialu w 1962 r. Pele znów strzela i asystuje, zaś Brazylia ma to, czego wyczekiwała. Obroniła tytuł, a tercet Vava-Pele-Garincha zapewnił fenomenalne widowisko. Liczne rajdy, kapitalne akcje, ośmieszanie obroni rywali. Na czele tego zespołu znów stał wychowanek Santosu.

Osiem lat później Canarinhos udają się do Meksyku na największą imprezę piłkarską na świecie. Jedzie z nimi również 30-letni Pele, który ma świadomość, że to jego ostatni turniej. Jest zdeterminowany, aby zdobyć kolejny tytuł. Udaje mu się to. W fazie grupowej strzela trzy gole – jeden z Czechosłowacją, dwa z Rumunią. Brazylia przechodzi następnie przez fazę pucharową jak burza. Wygrany 4:2 ćwierćfinał z Peru, później zwycięstwo z Urugwajem 3:1 i w końcu finał, w którym Brazylia ogrywa Włochów aż 4:1. Pele zdobywa gola i cudownie żegna się z mundialową przygodą.

Kariera klubowa Pele oparta była głównie na Santosie. W 1975 roku zdecydował się na transfer do Stanów Zjednoczonych do New York Cosmos, gdzie grał do 1977 r. i w 56 spotkaniach zdobył 31 goli . Zakończył karierę 1 października w meczu Santosu z…właśnie New York Cosmos. W obu zespołach zagrał po jednej połowie.

Liczby Pelego są kosmiczne. 786 występów i 727 goli. Po zakończeniu kariery został ministrem sportu w Brazyli oraz prezydentem klubu New York Cosmos. Zapamiętamy go jako “ojca założyciela” futbolu.

Dziękujemy Ci za wszystko. Obrigado Pele. 

Red. Bartłomiej Zając z SymvolMedia