Widal.plGospodarkaOd środy znoszenie obostrzeń! Będzie można załatwić ważne sprawy!

Od środy znoszenie obostrzeń! Będzie można załatwić ważne sprawy!

Od środy znoszenie obostrzeń! Jeśli przeraża was groźba ciągłego siedzenia w domu w czasach pandemi koronawirusa, to mamy dla Was dobre wieści. Rząd będzie znosił kolejne zakazy. Po dzisiejszym otwarciu parków i lasów w środę przyjdzie czas na urzędy.

Rząd chyba zdał sobie sprawę, że długo w ten sposób nasze Państwo nie przetrwa. Kryzys gospodarczy coraz bardziej uderza w Polskę. Ludzie tracą pracę, przedsiębiorcy mają problemy z wypłacalnością, ale nie ma się co dziwić. praktycznie każda branża w tej chwili przeżywa regres. Na szczęście następuje powolne odmrażanie. W tamtym tygodniu premier przedstawił plan odmrażania gospodarki, ale nie podał konkretnych dat, poza jedną dotyczącą otwarcia parków i lasów. Dzisiaj wiemy więcej, już w środę zostaną otwarte urzędy.

Od środy znoszenie obostrzeń

Od środy będziemy mogli iść załatwić sprawy urzędowe. Oczywiście nie będzie tak jak wcześniej, trzeba będzie zachować środki ostrożności. Wielu obywateli miało do załatwienia pilne sprawy urzędowe i nie mogło nic z tym zrobić. Teraz się to zmieni.

W ramach pierwszego etapu odmrażania, odmrażamy także działalność administracji publicznej. To oczekiwanie wielu obywateli w sytuacji kiedy mają pilne kwestie do rozwiązania w urzędach. Od środy 22 kwietnia wszystkie urzędy, wykonujące takie zadania jak rejestracja stanu cywilnego, ewidencja ludności, pomoc społeczna, wsparcie dla przedsiębiorców, będą je od najbliższej środy wykonywać. To także odmrożenie urzędów, które zajmują się inwestycjami, byśmy odmrażając gospodarkę mogli iść do przodu

– powiedział dla wp.pl Paweł Szefernaker – wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Co się zmieni od 20 kwietnia?

Zmiany, które zaczną obowiązywać od poniedziałku:

  • wstęp do lasów, parków jest dozwolony, ale place zabaw pozostaną zamknięte
  • nowe zasady w handlu i usługach: w sklepach do 100 mkw. – 4 osoby na stanowisko kasowe,  w sklepach powyżej 100 mkw. – 1 osoba na powierzchni 15 mkw.
  • limit osób w miejscach kultu religijnego: 1 osoba na 15 mkw. powierzchni.
  • z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia.
  • ZOBACZ TAKŻEKluby fitness już niedługo znów otwarte? Padła konkretna data!

Następnym etapem, którego daty obowiązywania jeszcze nie poznaliśmy jest otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, ponowne działanie hoteli i miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii.

Trzeci etap to będzie otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, lokali gastronomicznych stacjonarnie (na nowych zasadach) oraz galerii handlowych. Będzie można organizować zawody sportowe na otwartej powierzchni do 50 osób, bez udziału publiczności. Planowane jest również wznowienie opieki dla dzieci od żłobka do 3 klasy szkoły podstawowej w pomniejszonych grupach.

Następny krok to otwarcie salonów masażów, solariów, siłowni, klubów fitness oraz teatrów i kin (w określonym reżimie stacjonarnym).