Widal.plPolitykaZnamy nowy termin wyborów prezydenckich! To już niedługo

Znamy nowy termin wyborów prezydenckich! To już niedługo

Znamy nowy termin wyborów prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy – poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego (KBW) Magdalena Pietrzak. Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że wybory odbędą się 28 czerwca. Termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów – 10 czerwca.

Tym sposobem PKW ogłosiło termin wyborów przed samą marszałek Witek.

Nowy termin wyborów

Nowy termin wyborów zmienia wiele ważnych kwestii, m.in. czas na zbieranie podpisów przez Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy będzie miał bardzo mało czasu na zebranie wymaganych 100 tysięcy podpisów.

5 czerwca minie termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Także o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, które powstały na termin 10 maja.

Z kolei 10 czerwca minie termin na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta. Również wtedy skończy się czas na ponowne zgłaszanie kandydatów przez pełnomocników wyborczych komitetów, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja i które zawiadomiły PKW o zamiarze uczestnictwa w wyborach zarządzonych na 28 czerwca 2020 r. Oznacza to, że do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 tys. podpisów poparcia.

Wybory prezydenckie nie odbędą się w terminie

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja, taki termin został wskazany zgodnie z Konstytucją przez marszałek sejmu Elżbietę Witek. Prawo i Sprawiedliwość chciało przeprowadzić elekcję zgodnie z terminem w formie korespondencyjnej. Na to nie godzili się jednak politycy związani z Jarosławem Gowinem. Ostatecznie dogadali się z Jarosławem Kaczyńskim nad nowym rozwiązaniem.

W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach. Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie.

– napisali liderzy Zjednoczonej Prawicy w oświadczeniu.

Zobacz także:

Znana marka odzieżowa znika z Polski?

To już postanowione. Sklepy zostaną zamknięte do końca czerwca.

Watykan zbada sprawy pedofilskie ujawnione w filmie Sekielskich?

Wszystko na to wskazuje. Władze kościelne planują dochodzenie.

Grozi nam epidemia Eboli?

W Kongo rozwija się kolejna fala epidemii Eboli. Naukowcy proszą o rozwagę udających się w tę część świata.