Widal.plSpołeczeństwoNowy podatek już od stycznia. Dotknie nas wszystkich

Nowy podatek już od stycznia. Dotknie nas wszystkich

Nowy podatek już od 1 stycznia. Od początku 2021 roku wszystkich dotknie kolejny wydatek. Prezydenta Andrzej Duda wczoraj podpisał ustawę w sprawie tego właśnie podatku.

Podatek zapłacimy wszyscy. Mimo, że nie bezpośrednio to z pewnością odczujemy go wszyscy. Każdy z nas na zakupach wyda zdecydowanie więcej.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia co dziwne ma wielu zwolenników. Obywatel, którzy go popierają uważają, że ta danina sprawi, że Polacy będą rzadziej sięgać po produkty zawierające cukier. Ten podatek szczególnie zostanie nałożony na napoje słodkie oraz te które są gazowane. To właśnie te napoje zawierają największe ilości cukru.

Co ważne firmy zapłacą podatek od każdego grama cukru znajdującego się w ich produkcie. Jednak nikogo nie powinien dziwić fakt, że te opłaty zostanę przerzucone na klientów. Producenci raczej nie mają w planach zmniejszenia swoich marż, ze względu na ich niewielką wysokość. Na podatek ma składać się opłata stała i zmienna. Opłata stała wynosi 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub innej substancji słodzącej. Dodatkowo 10 groszy za litr napoju w którym znajdziemy substancje aktywne.Natomiast płata zmienna wynosi 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Jak nie trudno policzyć, popularne słodkie napoje zdrożeją o kilka złotych.

Czego jeszcze dotyczy nowy podatek?

Podwyżka dotknie także sklepy, które oferują tzw. małpki, czyli buteleczki z mocnymi trunkami o najmniejszej pojemności czyli zgodnie z ustawą do 300 ml. Tych sklepikarzy będzie obowiązywała dodatkowa opłata za tzw. napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży. Będzie ona wynosić 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu jednak tylko takiego w opakowaniu do 300 ml. Czyli będzie to 3 złote więcej podatku za 300 ml małpkę 40-procentowej wódki.

Co ważne przedsiębiorcy, którzy nie zdecydują się podporządkować nowemu prawu będą się musieli liczyć z kontrolą skarbówki i karą w postaci tzw. opłaty sankcyjnej. Pieniądze z tego podatku mają zostać przeznaczone na NFZ i do jego kasy mają trafić. Tak przynajmniej jest w teorii.

Zobacz także na Widal.pl

Katy Perry urodziła dziecko Orlando Blooma. Ogłosili to w nietypowy sposób?

Katy Perry urodziła zdrową córeczkę. Dziecko jest owocem jej związku ze znanym aktorem Orlando Bloomem. Daisy Dove Bloom urodziła się 26 sierpnia, o czym para poinformowała w nietypowy sposób.

Łukasz Szumowski na wakacjach. Gdzie wyjechał?

Łukasz Szumowski na wakacjach relaksuje się po dymisji z funkcji ministra zdrowia. Okazuje się, że zamiast wybrać miejsce gdzieś w Polsce, do czego zachęcał również Polaków, postanowił wyjechać zagranicę.

Skarbówka zajęła Lamborghini Patryka Vegi?

Skarbówka zajęła Lamborghini Patryka Vegi. Urząd skarbowy zarekwirował samochód wart aż 2,5 mln złotych. Jest to samochód Lamborghini Aventador sprowadzony z USA.