Widal.plSpołeczeństwoNowy narkotyk w Polsce! 60 razy mocniejszy od morfiny?

Nowy narkotyk w Polsce! 60 razy mocniejszy od morfiny?

Nowy narkotyk pojawił się w Polsce. Ostrzega przed nim Główny Inspektorat Sanitarny. Substancja może być aż 60 razy silniejsza od morfiny. GIS alarmuje, że może być bardzo groźny i uzależnia już po pierwszym razie.

Narkotyk nosi nazwę etazen i może być środkiem zamiennym dla heroiny. Do pierwszych przypadków śmierci po zażyciu tego narkotyku doszło już w Łodzi. GIS i policja ostrzegają amatorów mocnych wrażeń przed zażywaniem niebezpiecznej substancji.

Nowy narkotyk w Polsce

Główny Inspektor Sanitarny wziął pod lupę nowy narkotyk. W ostatnim czasie, został wykryty po raz pierwszy na terenie Polski, należy on do grupy opioidów – pod nazwą etazen. Był oferowany jako „dopalacz” na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja).

Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego. Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.

GIS ostrzega!

Osoba po użyciu opioidów:

  • ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca,
  • stwierdza się: wąskie („szpilkowate”) źrenice , bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze,
  • ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.

Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej:

  • zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej,
  • wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego (tel. 112),
  • zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala.

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.

Zobacz także:

Katarzyna Dowbor o życiu z mężem-alkoholikiem

Popularna osobowość telewizyjna Katarzyna Dowbor opowiedziała o życiu z mężem-alkoholikiem. Przez lata związana była ze znanym dziennikarzem sportowym, który zmagał się z chorobą alkoholową.

Co Piotr Żyła napisał o swojej byłej żonie?

Piotr Żyła ostro o swojej byłej żonie! Jeden z najpopularniejszych skoczków narciarskich w Polsce w sporcie święci sukcesy, ale w życiu prywatnym nie układa mu się równie dobrze. Przez lata pozostaje w konflikcie ze swoją byłą żoną Justyną.