Widal.plUkrainaNoworoczna choinka na wraku rakiety

Noworoczna choinka na wraku rakiety

Noworoczna choinka na wraku rakiety
Foto: Erika Smith, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Ludzie na całym świecie szykują się do Sylwestra, kupują choinki, girlandy i zabawki pod choinkę, a Ukraina chowa się w schronach przeciwbombowych i zbiera pieniądze na broń i drony. Dokładnie o godzinie 00:00 w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w każdym zakątku planety odpalone zostaną fajerwerki, a Rosja ponownie wystrzeli rakiety w przestrzeń powietrzną Ukrainy. 

Jak można mówić o świątecznym nastroju, jeśli ludzie modlą się tylko o to, by obudzić się następnego dnia? Właśnie tak – nie da się. Ale Ukraińcy i władze robią wszystko, by ten thriller zamienić w piękną bajkę. 

Wojna nie ma dni wolnych, świąt, spraw do zignorowania. Ukraińskie Siły Zbrojne każdego dnia chronią życie niewinnych cywilów. Sylwester w czasie wojny zyskuje status święta nadziei. Plan Putina to nie tylko zniszczenie Ukrainy, ale także wykorzystanie zimy jako broni, sprawienie, by ludzie zamarzali bez prądu. Wojna zmusiła Ukraińców do nowego spojrzenia na znane rzeczy, takie jak świece, latarnie i lampki świąteczne. To, co kiedyś było elementem odświętnym, w sytuacji zaciemnienia może znacznie ułatwić życie.

W tym roku, mimo wojny na pełną skalę i blackoutu z powodu ciągłych rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną we Lwowie, nie zrezygnowaliśmy z instalacji choinki.  Wystrój choinki w operze w pełni odpowiada realiom wojennym, dlatego zamiast zwykłej gwiazdy na szczycie znajduje się jeż przeciwpancerny.

Z kolei w Charkowie na Placu Wolności zawsze stawiano choinkę, ale – jak zaznaczył mer miasta – w czasie wojny jest to niestosowne. Dlatego zdecydowano się na umieszczenie miejskiej choinki tuż przy metrze.

Chmielnicki postawił noworoczną choinkę na wraku rosyjskiego pocisku S-300, który został przywieziony z obwodu charkowskiego. Idea polega na tym, aby ludzie zawsze pamiętali, że Federacja Rosyjska nie ma sumienia i moralności i ciągle wystrzeliwuje rakiety w kierunku Ukrainy.. 

W Mikołajowie noworoczna choinka będzie udekorowana w stylu wojskowym. Noworoczne “drzewko” zostanie zainstalowane w centrum miasta w miejscu pomnika św. Mikołaja: konstrukcja została pokryta siatką maskującą i iluminacją. Konstrukcję nazwano “drzewem niezniszczalności”. Wokół św. Mikołaja przymocowana jest struktura ochronna, a na niej kolejna. Będzie to taki symbol mikołajkowego sylwestra. 

W tym roku główna choinka w Kijowie będzie sztuczna, a jej wysokość wyniesie 12 metrów. Zostanie ozdobiona energooszczędnymi girlandami, które będą zapalane z agregatu prądotwórczego, a jej iluminacja prawdopodobnie będzie się odbywać w określonych godzinach. Na samym szczycie zostanie umieszczony trójząb.

W wyzwolonej Buczy na Kijowszczyźnie również nie odmówiono postawienia choinki. Większość mieszkańców opowiedziała się za jej obecnością. W związku z tym postanowiono wykorzystać ubiegłoroczną choinkę i dekoracje. Jak zaznaczył burmistrz , iluminacje pozostaną wyłączone, by oszczędzać energię elektryczną.

Wielu nie zrezygnowało z obchodzenia Sylwestra i Bożego Narodzenia, nawet przy stale przelatujących nad głowami rosyjskich rakietach. Putin, jego marionetki i wojskowi, chcieli pozbawić Ukrainę noworocznej bajki, ale Ukraińcy po raz tysięczny udowodnili, że nie dadzą się tak złamać.

Red. Ruslana Matviienko z SymvolMedia