Widal.plŚwiatNowe odkrycie w Egipcie! Dolina Królów odnaleziona?

Nowe odkrycie w Egipcie! Dolina Królów odnaleziona?

Archeologowie odnaleźli Ruiny miasta sprzed 3 tysięcy lat.  Miejsce znajduje się w pobliżu Luksoru, gdzie mieści się legendarna Dolina Królów. Badacze określają je jako “Zaginione Złote Miasto”, a samo odkrycie określają jako największe od czasu odnalezienia grobowca Tutanchamona blisko sto lat temu. Być może odkrycie to jest przełomowe i pozwoli poznać historię Egiptu jeszcze bardziej.

Miasto, nazywane Wschodem Atona na cześć egipskiego boga uosabiającego tarczę słoneczną, było poszukiwane od lat. W końcu odkrył je egipski zespół pod kierunkiem sławnego badacza Zahi Hawassa. W przeszłości był on m.in. ministrem do spraw starożytności. Wykopaliska rozpoczęły się we wrześniu między świątyniami Ramzesa III i Amenhotepa III obok Luksoru, 500 km od Kairu.

Przełomowe znalezisko

Jak poinformował zespół badawczy ekipa pracująca na wykopaliskach szybko zaczęła odkrywać ściany z gliny, które wyłaniały się we wszystkich kierunkach. Odkryli pozostałości o po dużym mieście w dobrym stanie zachowania, z pełnymi ścianami, z pokojami wypełnionymi przedmiotami codziennego użytku.

Znaleziono między innymi biżuterię, gliniane naczynia, amulety ze skarabeuszem oraz gliniane cegły z pieczęcią Amenhotepa III. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy wyłoniły się już dzielnice, piekarnia z zachowanymi piecami, spichlerz, a także części mieszkalne i administracyjne. Dzięki temu odkryciu możliwy będzie wgląd w życie starożytnych Egipcjan w czasach zanim nastał szczyt rozkwitu kraju, ponieważ warstwy archeologiczne leżały nietknięte przez tysiące lat, a mieszkańcy pozostawili je tak, jakby to było wczoraj.

Egipt znów będzie na topie

Według ekspertów w dziedzinie archeologii to znalezisko nie jest efektem końcowym wykopalisk. Podkreślają, że odkryli np. zespół grobowców, do których można dostać się po schodach wykutych w skale. To rozwiązanie podobne do tego, jakie można spotkać w Dolinie Królów. Spodziewają się również skarbów.

Chociaż, prace wciąż nieostały zakończone, a eksperci chętnie przypominają o roli Egiptu dla światowego dziedzictwa kulturowego.

Zobacz także na Widal.pl

Anglia w żałobie! Nie żyje Książę Filip! Miał 99 lat

Zmarł książę Filip, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, najdłużej panującego władcy brytyjskiego. Informację o śmierci księcia Filipa przekazał oficjalny komunikat z Windsoru a potwierdził je Pałac Buckingham w oficjalnym komunikacie.. W czasach II wojny światowej Książę Filip pełnił służbę wojskową. Z Elżbietą II miał czworo dzieci, pełnił obowiązki publiczne przez 65 lat, rezygnując w 2017 roku.

Elon Musk testuje nową technologię! Małpa z chipem gra w ponga!

Miliarder opublikował na swoich portalach w social mediach bardzo ciekawy film. Przedstawia on działanie chipu o nazwie Neuralink N1, czyli urządzenia wszczepionego w mózg małpy, które pozwala jej na obsługę komputera bez użycia rąk. Elon Musk nie ukrywa, że od dawna próbuje stworzyć technologię na zasadzie interfejsu mózg człowieka – komputer.

Śledztwo w sprawie katastrofy Smoleńskiej zostaje przedłużone. Jest informacja Prokuratury Krajowej

Śledztwo w sprawie katastrofy Smoleńskiej zostaje przedłużone. Działania będą trwały do 31 grudnia 2021 r. Takie informacje zostały przekazane dzisiaj przez Prokuraturę Krajową.