Widal.plOgólneNowe obostrzenia od rządu. Obowiązkowe maski, matury przesunięte, granice zamknięte do 3 maja

Nowe obostrzenia od rządu. Obowiązkowe maski, matury przesunięte, granice zamknięte do 3 maja

Nowe obostrzenia czekają Polaków. Ogłosili je na specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Przy okazji przedłużono również obowiązujące zakazy, które pierwotnie miały obowiązywać do 11 kwietnia.

Ogólnokrajowa kwarantanna przedłużona została do 19 kwietnia, zamknięcie szkół będzie trwać do minimum 26 kwietnia, matury i egzamin 8-klasisty zostają przełożone na nieznany termin.

Nowe obostrzenia zostały ogłoszone na konferencji prasowej

Nowe obostrzenia to m. in. obowiązek zasłaniania ust i nosa przez wszystkich obywateli od 16 kwietnia (czwartek). Nie muszą to być maseczki, ale mogą być szaliki, apaszki czy zwykły materiał.

Do 3 maja z kolei ma potrwać obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy. Do tego czasu zamknięte pozostają również granice. Do tego terminu na teren naszego kraju nie mogą wjeżdżać obcokrajowcy, chyba, że pracują w Polsce lub pozostają w związku małżeńskim z obywatelami Rzeczpospolitej. Imprezy masowe natomiast nie będą odbywać się do odwołania. Rząd żadnej daty w tej kwestii nie podaje.

Przesuwamy egzaminy, one nie odbędą się wcześniej, niż w drugiej połowie czerwca. O dokładnej dacie powiemy na trzy tygodnie przed.

– poinformował Mateusz Morawiecki.

Nadchodzący czas świąt to szczególnie ważny okres dla Polaków. Mamy prośbę, żeby państwo zostali w gronie najbliższej rodziny, nie spotykać się w większym gronie. Dla mnie to pierwsze święta bez mojego ojca, ale także pierwsze bez zobaczenia się z inną rodziną, z moją mamą. Spędzę święta z żoną i dziećmi.

– zaapelował do Polaków premier.

Minister edukacji zwrócił się do uczniów

Obecny na konferencji, Dariusz Piontkowski zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji wszystkich uczniów, którzy mają mieć w najbliższym czasie egzaminy.

Od kilku tygodni mamy stan szczególny, który doprowadził do tego, że szkoły musiały zmienić sposób funkcjonowania. Wiem, że nie było łatwo. Ale ze względów zdrowotnych staramy się ograniczać kontakty. o dlatego po raz kolejny przedłużamy okres zawieszenia szkół. Wiemy, ze macie ogromny stres, nie wiecie, kiedy egzamin się odbędzie, ale my także się do tego przygotowujemy. Odkładamy terminy egzaminów.

Ponadto minister Szumowski poinformował, że obostrzenia dla uroczystości religijnych zostały utrzymane. Nadal obowiązuje limit 5 osób, które będą mogły uczestniczyć w liturgii mszy świętej.