Widal.plKoronawirusNowe obostrzenia. Cały kraj w czerwonej strefie

Nowe obostrzenia. Cały kraj w czerwonej strefie

Nowe obostrzenia. Cały kraj w czerwonej strefie. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki “Sytuacja jest niedobra i dynamiczna” . Dzisiaj zostały ogłoszone nowe zasady funkcjonowania w związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej.

Już od jutra czyli od soboty 24 października cały kraj objęty zostaje czerwoną strefą.

Nowe obostrzenia. Cały kraj w czerwonej strefie

Nowe obostrzenia. Cały kraj w czerwonej strefie już od jutra. Dzisiaj padł kolejny rekord zakażeń. Wykryto ponad 13 tys. przypadków, a ponad 150 osób zmarło. Rząd poinformował, że w związku ze wzrostem zakażeń w życie wchodzą nowe obostrzenia. wprowadza nowe obostrzenia.

Od jutra poważne restrykcję obejmą cały kraj. Nie będzie już podziału na strefy żółte i czerwone. Klasy starsze szkół podstawowych przechodzą na pracę zdalną. Restauracje i bary zostaną zamknięte ale będą mogły wydawać jedzenie na wynos.

Co się zmieni?

  • Szkoły

Uczniowie szkół podstawowych starszych czyli od IV do VIII klasy przechodzą na tryb nauki zdalnej. Ma to na celu zmniejszenie kontaktów społecznych a także rozładować ruch w komunikacji publicznej. Według Morawieckiego jest to niezbędne w celu przerwania transmisji wirusa.

Premier podkreślił także, że obostrzenia dotyczą starszych uczniów. Jest tak ponieważ nastolatkowie w wieku 13-19 lat zarażają trzy razy częściej niż dzieci w wieku do 12 lat. Natomiast jak stwierdził:

Dla maluchów jest też ważna nauka w trybie stacjonarnym, ze względów psychologicznych i efektywności nauczania – mówił premier.

Również dzieci do 16. roku życia nie będą mogły przebywać poza domem w godzinach od 8 do 16 bez dorosłego opiekuna.

  • Gastronomia

Gastronomia także bardzo ucierpi. Już od soboty zamknięte będą bary i restauracje. Jedzenie będą mogły wydawać jedynie na wynos i na dowóz. 

Wiem, że to trudna wiadomość dla właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to pomieszczenia, gdzie na małej powierzchni znajduje się dużo osób – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Nie zamykamy zakładów produkcyjnych i usługowych, ale apelujemy: tam muszą obowiązywać ścisłe zasady sanitarne – powiedział premier.  

  • Organizacja spotkań

Według nowych zasad rząd zakazał także”wszelkiego rodzaju aktywności osób powyżej 5 w jednej grupie”. 

Więc różnego rodzaju zebrań, aktywności spotkań. W ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup i mamy przekonanie, że te spotkania to były źródła i ogniska zakażeń – powiedział premier.

Natomiast wyjątek stanowią osoby mieszkające razem a także spotkania osób w celach zawodowych – np. pracownicy budowlani.

  • Seniorzy

Premier ogłosił także powstanie Korpusu Wsparcia Seniorów. Powstał on “celem zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki domowej, nie mieszkają ze swoją rodziną lub rodzina nie może im pomagać”. Będą w nim działać m.in. wolontariusze i harcerze.

Prosimy o seniorów powyżej 70. roku życia o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości niewychodzenie – powiedział premier.

Powyżej 70. roku życia umiera 70 proc. osób umierających na Covid-19. Seniorzy, bardzo proszę, zostańcie w domach – apelował Mateusz Morawiecki. 

Zobacz także na Widal.pl

Dr Paweł Grzesiowski stracił pracę w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Czy to kara za krytykowanie rządzących?

Dr Paweł Grzesiowski stracił pracę w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Medyk nie bał się i dość krytycznie oceniał działania rządzących. Nie bał się także mówić, że w Polsce przygotowanie do walki z pandemią jest bardzo dalekie od ideału.

Papież Franciszek wspiera związki partnerskie osób homoseksualnych. Co na to katolicy?

Papież Franciszek wspiera związki partnerskie osób homoseksualnych. Wyznał on, że “nikt nie powinien być odrzucany i nieszczęśliwy”.

Aborcja niezgodna z Konstytucją. Zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Co będzie dalej?

Aborcja niezgodna z Konstytucją. Zakaz aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu stał się rzeczywistością.