Widal.plUkrainaNiesamowita kompromitacja Putina!

Niesamowita kompromitacja Putina!

Niesamowita kompromitacja Putina!
Foto: Fatih Renkligil, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kolejny przykład chaosu w Rosji, następne tury wsparcia dla Ukrainy, wybory w USA – zapraszamy na podsumowanie wydarzeń.

Trwają wybory do Kongresu w USA

Wybory do Kongresu USA trwają już drugi dzień. Te wybory są również ważne dla Ukrainy. Jak powiedzieli republikanie, w przypadku ich zwycięstwa Ukraina nie otrzyma ani grosza w konfrontacji z Rosją. Według exit polls między Republikanami a Demokratami ci pierwsi mają minimalną przewagę. Republikanie mieliby możliwość zablokowania pomocy dla Ukrainy, gdyby odzyskali kontrolę nad Kongresem, analitycy twierdzą, że prawdopodobnie spowolnią lub odetną przepływ pomocy obronnej i gospodarczej. Ostateczne wyniki wyborów do Kongresu USA zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.

Do Ukrainy zostały dostarczone dwa systemy obrony przeciwlotniczej 

W poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podał do wiadomości publicznej, że na Ukrainę zostały dostarczone systemy obrony przeciwlotniczej NASAMS i Aspide. Wczoraj potwierdził to rzecznik Pentagonu, generał Pat Ryder. Wyjaśnił, że dotarły one ze Stanów Zjednoczonych i z innych państw, które są sojusznikami zaatakowanego kraju. Cały czas jest rozważana też możliwość przekazania przez USA systemów HAWK. 

Rosyjskie wojsko wykorzystało do obrony włazy do studzienek 

Na jednym ze zniszczonych rosyjskich czołgów znaleziono właz do studzienki kanalizacyjnej. Miał on stanowić dodatkowe opancerzenie i chronić pojazd oraz siedzące w nim osoby przed atakiem. Osłona ta okazała się jednak niewystarczająco skuteczna. Rosjanie już wcześniej przywłaszczali sobie różnego rodzaju sprzęt niezbędny w codziennych warunkach, głównie sprzęt AGD. 

Totalny chaos przy mobilizacji wojskowej

Dopiero teraz pojawiają się informacje na temat prawdziwej skali chaosu w armii rosyjskiej. Władimir Putin ogłosił mobilizację, która miała wzmocnić siły Kremla w wojnie z Ukrainą. Media donoszą jednak, że problemy z tym przedsięwzięciem pojawiają się już na etapie dostarczenia powołania do wojska. Wezwania wysyłane są np. do osób zmarłych lub uznanych za zaginione. 

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!