Widal.plKościółNie żyje ksiądz Eugeniusz Makulski. Duchowny był oskarżony o molestowanie dzieci. Zainicjował też budowę bazyliki Licheńskiej

Nie żyje ksiądz Eugeniusz Makulski. Duchowny był oskarżony o molestowanie dzieci. Zainicjował też budowę bazyliki Licheńskiej

Nie żyje ksiądz Eugeniusz Makulski. Duchowny zainicjował budowę bazyliki w Licheniu, do której ochoczo pielgrzymują wierni. Ksiądz zmarł w wieku 92 lat.

Eugeniusz Makulksi był jednym z bohaterów słynnego filmu braci Sekielskich, opowiadającym o pedofilii w polskim kościele. Duchowny był oskarżony o molestowanie seksualne nieletnich.

Nie żyje ksiądz Eugeniusz Makulski

Nie żyje ksiądz Eugeniusz Makulski. Duchowy urodził się w Kotarszynie w 1928 roku. W roku 1954 wstąpił do klasztoru marianów w Skórcu. Swoje święcenia kapłańskie przyjął w roku 1955 we Włocławku. Kolejne lata przebywał w stolicy, gdzie podjął studia seminaryjne. Studiował także na popularnym Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Duchowny szerzej dał się poznać jako pomysłodawca i osoba nadzorująca budowę licheńskiej bazyliki. Jak się okazuje podczas budowy tego największego kościoła w Polsce miało dochodzić do niezliczonych nieprawidłowości i uchybień.

Szczegóły dotyczące tej sprawy obrazuje film pt: „Licheń – biznes czy religia”. W roku 2003 ksiądz przeszedł na emeryturę. Dodatkowo miał także zakaz kontaktowania się z mediami.

Jednak po raz kolejny o duchownym zrobiło się głośno po premierze filmu braci Sekielskich pt: „Tylko nie mów nikomu”. Jak jak wynika z filmu i zawartych nim zeznań jednego z księży, Makulski molestował seksualnie dzieci. Zeznania są o tyle prawdopodobne, że ksiądz występujący w filmie padł w dzieciństwie ofiara ks. Eugeniusza.

Wina poparta wieloma dowodami

Po głośnej premierze filmu braci Sekielskich Zakonnicy ze Zgromadzenia Księży Marianów wydali w sprawie ks. Makulskiego oficjalne oświadczenie. Napisali w nim:

Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej.

Co więcej w związku w wyjawionymi faktami, podjęto decyzje o usunięciu wizerunku księdza z pomnika ustawionego przed wejściem do bazyliki licheńskiej. W pierwotnej wersji na pomniku znajdowały się sylwetki Jana Pawła II i byłego kustosza, ks. Makulskiego.

Jednak nie tylko bracia Sekielscy ukazali dowody przeciwko Makulskiemu. O przypadkach molestowania informował także ks. Adam Boniecki. W „Tygodniku Powszechnym”. Jak się bowiem okazuje, podczas pełnienia funkcji generała zakonu marianów, otrzymał zgłoszenie o molestowania dorosłego mężczyzny przez księdza Makulskiego. Został on jednak odsunięty od pełnienia funkcji duszpasterskich dopiero na krótko przed śmiercią.

Na chwilę obecną sanktuarium w Licheniu unika wskazywania powiązań z ks. Makulskim. Co ciekawe na oficjalnej stronie parafii na próżno szukać nazwiska duchownego w kontekście historii sanktuarium ani budowy bazyliki.

Zobacz także na Widal.pl

Bronisław Komorowski ma koronawirusa. Jak czuje się były prezydent?

Bronisław Komorowski ma koronawirusa. Były prezydent także padł ofiarą panującego wirusa. O chorobie byłego prezydenta Polski poinformował serwis Onet. Jak czuje się obecnie?

PiS ma poważne problemy. Tak źle nie było od wielu lat. Co będzie dalej?

PiS ma poważne problemy. Jak się okazuje partia rządząca musi poradzić sobie z przeciwnościami, które stanęły na ich drodze.

Fotoreporter postrzelony przez policję na Marszu Niepodległości. Zdecydowanie inne Święto niż zazwyczaj

Fotoreporter postrzelony przez policję na Marszu Niepodległości. Legenda Polskiego dziennikarstwa stała się ofiarą funkcjonariuszy, mających dbać o porządek i bezpieczeństwo obywateli. 74- letni mężczyzna prawie stracił oko. Teraz oczekuje na operacje usunięcia kulki z twarzy.