Widal.plKoronawirusNie stawili się do pracy w szpitalach i DPS-ach! Wojewoda nałożył duże kary!

Nie stawili się do pracy w szpitalach i DPS-ach! Wojewoda nałożył duże kary!

100 osób skierował do pracy w podmiotach leczniczych i domach opieki społecznej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Do pracy stawiło się jedynie 15 z nich. Reszta albo już została ukarana grzywną za niewypełnianie obowiązków służbowych albo takimi grzywnami dopiero zostanie ukarana.

Chodzi o pracę lekarzy, pielęgniarek, diagnostów i opiekunów. Większość z nich nie stawiła się do pracy z obawy przed zarażeniem się śmiercionośnym koronawirusem.

Wojewoda nakłada kary

Jak informuje rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz za niewypełnianie nałożonych obowiązków, pięć osób oddelegowanych do pracy w podmiotach leczniczych i DPS-ach zostało ukaranych grzywną w wysokości 5 tysięcy złotych. Pozostałe osoby, które uciekają od wypełniania obowiązków służbowych mogą spodziewać się podobnych kar.

Według zapisów Ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, wojewoda ma prawo skierować personel medyczny do wyznaczonych placówek, a lekarze pod rygorem natychmiastowej wykonalności muszą się w miejscu oddelegowania stawić.

W przypadku odmowy wykonywania czynności służbowych przez medyków, grozi im kara w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych. Jak zapowiedziano, wojewoda będzie także kierował wnioski o ukaranie niesubordynowanych lekarzy do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

W województwie mazowieckim najgorzej

Województwo mazowieckie najbardziej odczuwa pandemię koronowirusa. To w tym regionie przybywa najwięcej chorych na COVID-19. Tylko wczoraj odnotowano 128 nowych zarażeń, podczas gdy w województwie wielkopolskim zanotowano 48 zakażonych, w łódzkim 29, śląskim 18, małopolskim 16, opolskim 11, podkarpackim 6, podlaskim, dolnośląskim, zachodnio-pomorskim po 3, lubuskim 2 i lubelskim 1.

Dlatego właśnie współpraca lekarzy z przedstawicielami rządu jest tak ważna. Ludzi do obsługi chorych brakuje, a wirus cały czas się rozrasta.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podziękował także wykazującym aktywność lekarzom, pielęgniarkom i położnym za opiekę nad pacjentami w tym trydnym dla wszystkich czasie. Poprosił także o zgłaszanie się chętnych osób, aby można było je kierować do placówek, w których są braki kadrowe.