Widal.plUkrainaNegocjacje ukraińsko-rosyjskie możliwe?

Negocjacje ukraińsko-rosyjskie możliwe?

Negocjacje ukraińsko-rosyjskie możliwe?
Foto: President.gov.ua, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Kolejne pieniądze trafią do Ukraińców, którzy zaczynają rozminowywać swoje terytorium. Niedługo mogą się rozpocząć negocjacje między Zełenskim a Putinem. Zapraszamy na podsumowanie dnia.

200 000 ofiar

Na tyle szacuje się liczbę ofiar w wojnie w Ukrainie według najwyższego amerykańskiego generała. USA twierdzi, że około 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy zostało rannych lub zabitych i że prawdopodobnie taka sama liczba może dotyczyć strony ukraińskiej. Generał Mark Milley wspomina również, że od początku wojny zginęło 40 tysięcy ukraińskich cywilów. Liczb tych nie można jednak potwierdzić, ponieważ obie strony ukrywają prawdziwe dane, choć są to najdokładniejsze statystyki wskazane przez USA. 

90 milionów dolarów na rozminowanie terytorium

Jest już umowa z Departamentem Stanu USA, że Ukraina dostanie 90 mln dolarów na rozminowanie terytoriów. “Ukraina jest najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Musimy to przyznać i rozwiązać ten problem. Nikt na świecie nie ma doświadczenia w rozminowywaniu tak dużego obszaru” – mówi Mary Hakopyan, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy. Szacuje się, że 1/3 ukraińskich terenów wymaga rozminowania. W najlepszym wypadku będzie to wymagało 7 lat intensywnych prac

Pentagon twierdzi, że rozmowy między Ukrainą a Rosją są możliwe

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, generał Mark Milley, powiedział to podczas wystąpienia w Economic Club of New York. Według niego, może pojawić się “okno możliwości”, jeśli linia frontu ustabilizuje się podczas zimy. Generał wyjaśnił jednak, że niezależnie od tego, czy dojdzie do negocjacji, Stany Zjednoczone będą nadal udzielać Ukrainie pomocy wojskowej, “nawet jeśli całkowite zwycięstwo militarne którejkolwiek ze stron wygląda na coraz mniej prawdopodobne”.

Bitwa o Chersoń nie jest zakończona 

Amerykański “Institute for the Study of War” (ISW) przeanalizował decyzję rosyjskiego dowództwa wojskowego z 9 listopada o wycofaniu armii z prawego brzegu Dniepru, w tym z Chersonia. “Bitwa o Chersoń nie zakończyła się, ale siły rosyjskie weszły w jej nową fazę: priorytetowo traktują odwrót swoich wojsk przez rzekę, utrzymując gotowość bojową i opóźniając oddziały ukraińskie, choć nie próbują całkowicie zatrzymać ukraińskiej ofensywy” – podaje ISW. Siły ukraińskie przeprowadziły ataki na mosty na Dnieprze oraz uderzyły w węzły zaopatrzeniowe i składy amunicji na brzegu Dniepru, zmniejszając zdolność sił rosyjskich do zaopatrywania zgrupowania na prawym brzegu.ISW wcześniej zaobserwowało liczne oznaki, że rosyjskie siły, aktywa wojskowe i gospodarcze nieubłaganie wycofują się z prawego brzegu Dniepru. Rosyjscy urzędnicy oczekiwali i przygotowywali się do odwrotu w sposób niezgodny z kampanią mającą na celu oszukanie Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!