Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

23 listopada Federacja Rosyjska po raz kolejny przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę Ukrainy. Wystrzeliwanie rakiet przeprowadzały bombowce lotnictwa strategicznego wroga. Potem przez kilka godzin prawie cały kraj, a także Mołdawia i Naddniestrze, były pozbawione prądu. Jeden z ministrów mówi:

W rzeczywistości 23 listopada nastąpiła awaria w naszym systemie energetycznym z powodu ostrzału. O godzinie 4:00 udało nam się podłączyć system elektroenergetyczny, teraz działa on jako jeden system, a obiekty infrastruktury krytycznej w całym kraju są przywracane. W związku z tym zwiększymy ilość generacji w ciągu dnia. Spodziewamy się, że wieczorem elektrownie jądrowe zaczną pracować, a to znacząco zmniejszy deficyt.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin wojska rosyjskie przeprowadziły 78 nalotów rakietowych i 23 naloty na Ukrainę, przeprowadziły ponad 70 ataków salwami rakietowymi na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy i osiedla cywilne. „…Podczas zmasowanego ataku na budynki mieszkalne i infrastrukturę energetyczną w obwodach Kijowa, Kijowa, Winnicy, Lwowa, Kirowogradu, Zaporoża, Charkowa i Doniecka rosyjskie siły okupacyjne wystrzeliły 67 pocisków manewrujących i do 10 UAV szturmowych Lancet, 51 pocisków. Siły Obronne Ukrainy zestrzeliły te drony” – czytamy w komunikacie.

Rakiety uderzały w budynki w Kijowie, Winnicy i Lwowie. W elektrowniach jądrowych w Równem, Jużnoukrajińsku i Chmielnickim uruchomiono ochronę awaryjną z powodu ostrzału, w wyniku którego wszystkie bloki energetyczne tych elektrowni jądrowych zostały odłączone. W wyniku uderzeń w obiekty energetyczne wiele regionów Ukrainy zostało pozbawionych ciepła i wody.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że Federacja Rosyjska wystrzeliła w stronę stolicy 31 rakiet, z czego 21 zestrzeliła obrona powietrzna. 34 rannych w obwodzie kijowskim w wyniku ostrzału. Wśród nich jest pięcioro dzieci. Zginęły cztery osoby. Na przykład w Wyszgorodzie cztery wieżowce, przedszkole i szkoła zostały uszkodzone podczas rosyjskiego ostrzału.

W ostatnich dniach wojska rosyjskie zintensyfikowały ostrzał dzielnic mieszkaniowych w Chersoniu. Rankiem 24 listopada doszło do potężnego „przybycia” w jednej z najgęściej zaludnionych dzielnic miasta. Z każdym dniem wzrasta intensywność ostrzału, ataki przeprowadzane są zarówno z systemów ognia salwowego, jak iz artylerii lufowej. W sumie, jak poinformowano w biurze prasowym rady miasta Chersonia, tylko dzisiaj wojska rosyjskie ostrzeliwały ten teraz 13 razy. Liczba ofiar jest ustalana.

W ciągu minionej doby Rosjanie uderzyli na osady w obwodzie charkowskim, położone blisko linii kontaktowej. Miasto Kupiański jest pod ciągłym ostrzałem. Jednak zaraz po zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę szef Charkowskiego OVA Oleg Synegubow powiedział, że pomimo braku prądu i przerw w komunikacji mobilnej, placówki służby zdrowia obwodu charkowskiego pracują normalnie i nadal zapewniają opiekę medyczną. Linia komunikacyjna 103 działa.

Sytuacja w Doniecku pozostaje trudna. Trwają tam ciężkie walki – wojska rosyjskie codziennie próbują posuwać się naprzód, ale bezskutecznie. Siły Zbrojne odpierają ataki za każdym razem, pomimo znacznej przewagi liczebnej przeciwnika. Serhij Gaidai, szef ługańskiej OVA, donosi o niezwykle trudnych warunkach na linii frontu w obwodzie ługańskim: „Niesprzyjająca pogoda komplikuje natarcie naszych obrońców. Jednak stopniowo posuwamy się do przodu w kierunku Svatoe-Kreminna. Rosjanie kontynuują transport nowo zmobilizowanego i przerzutowego personelu z kierunku Chersonia”.

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!