Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zapraszamy na cykliczne podsumowanie wydarzeń wojennych w Ukrainie.

302. dzień inwazji na pełną skalę. Wołodymyr Zełenski odwiedził Biały Dom. Do tej pory, w ciągu prawie 10 miesięcy, Federacja Rosyjska straciła już ponad 100 000 personelu, 3 000 czołgów i około 6 000 innych pojazdów opancerzonych w Ukrainie.

Jednak Rosjanie nadal terroryzują ludność cywilną i ostrzeliwują dzielnice mieszkalne. Wojsko obrało sobie za cel obwód zaporoski. W ciągu ostatnich 24 godzin ich armia przeprowadziła 6 ataków rakietowych i 15 ataków z powietrza, w szczególności na obiekty cywilne. Przeciwnik wyprowadził 64 ataki z systemów salw rakietowych.

Chersoń jest pod niemal ciągłym ostrzałem, a jedna z jego dzielnic mieszkaniowych nazywana jest strefą zwiększonego zagrożenia. Dziś, 22 grudnia, rosyjskie wojsko rozpoczęło ataki rakietowe na Kramatorsk i Czasowy Jar w obwodzie donieckim. Rano Rosjanie ponownie ostrzelali z moździerzy granicę obwodu czernihowskiego – informuje OC “Piwnicz”. A z reaktywnych systemów ognia salwowego – rejon przygraniczny obwodu sumskiego. Jeden pocisk został zestrzelony przez siły obrony przeciwlotniczej nad Odeszczyną.

W ciągu ostatniej doby Rosjanie uderzali w rejonach kupiańskim, charkowskim, czugujowskim i bogoduchowskim, położonych w pobliżu granicy i. W nocy 22 grudnia rosyjskie wojsko przeprowadziło 8 ataków z „Huraganów”, „Hradów” i ciężkiej artylerii na zaludnione tereny obwodu dniepropetrowskiego. Ranna została 8-letnia dziewczynka. Podczas ataku Rosjan w mieście Marganec uszkodzonych zostało do dwudziestu domów prywatnych i budynków gospodarczych, kilka samochodów i cztery linie energetyczne. Od miesięcy region Nikopol znajduje się pod niemal nieustannym ostrzałem – Rosjanie celują w prywatne domy, gazociągi i linie energetyczne.

Sytuacja w obwodzie ługańskim jest trudna, ale siły zbrojne robią postępy. Poinformował o tym szef Ługańskiego OVA, Serhij Gajdaj: „Rosjanie bezskutecznie kontratakowali w kierunku Svatove-Kreminna. Do Kreminnej zostało nam jeszcze kilka kilometrów, ale postępy są powolne ze względu na gęsto zaminowane tereny. Siłom Zbrojnym udało się również ustabilizować sytuację w Biłogorówce. Tymczasem na terenach okupowanych w miastach obwodu ługańskiego ludzie zamarzają. Wysokie budynki są ogrzewane przez wycinanie drzew na ulicach i własnymi meblami”.

Najgorętszym punktem na całej linii frontu pozostaje miasto Bachmut– ponad 1300 km aktywnych działań wojennych. Armia rosyjska próbuje je zdobyć od maja iz miasta prawie nic nie zostało, ale dzięki odwadze Sił Zbrojnych, Rosjanom nie udaje się w tym kierunku.

Państwowa Służba Ratunkowa poinformowała, że ​​30% terytorium Ukrainy jest potencjalnie skażone materiałami wybuchowymi, które można schować wszędzie, nawet w zabawkach. Niestety, ofiary są prawie codziennie.

Według stanu na 22 grudnia, do 12 statków wroga pełni służbę bojową na Morzu Czarnym, na Morzu Azowskim, Federacja Rosyjska nadal kontroluje łączność morską, utrzymując do 2 statków na służbie bojowej. Na Morzu Śródziemnym jest 9 okrętów wroga, 5 z nich to nośniki pocisków manewrujących „Calibre”, łączna salwa to 72 pociski.

Red. Mariia Kotelnikova z SymvolMedia